Wizyta w Oslo – stolicy Norwegii

Share:
opera w oslo

Oslo to jedno z najszybciej rozwijających się miast w Europie w tym dziesięcioleciu, Oslo tętni energią od nowo powstałych dzielnic i nowatorskich budynków, po modę i sceny artystyczne. Urzekające zabytki, takie jak Opera, Muzeum Astrup Fearnley i kod kreskowy zmieniają oblicze miasta, a Oslo zachowuje swoją odświeżającą bliskość natury, z którą niewiele innych miast może się równać. Miejsce nie tylko na weekendowy wypad, w Oslo jest wiele do odkrycia.

Loty do Oslo

Ceny biletów do Stolicy Norwegii szacują się od 70 złotych do 1000 złotych za osobę, w dwie strony w zależności od czasu wylotu, miejsca w samolocie i przewoźnika. Do Oslo polecimy z Warszawy, Wrocławia, Poznania, Krakowa, Katowic, Gdańska, Lublina i Szczecina. Najtańsze bilety będą po głównym sezonie wakacyjnym czyli we wrześniu i październiku oraz wiosną w maju albo w kwietniu. Pamiętaj aby unikać wyjazdów podczas wakacji, długich weekendów oraz w okresie świąt. Wtedy ceny biletów są znacznie wyższe niż normalnie. Warto również zastanowić się nad wyjazdem w środku tygodnia, wtedy też bilety będą tańsze. Żeby złapać jak najtańszy bilet trzeba zacząć poszukiwania już na 2/3 miesiące wcześniej przed planowaną podróżą. Jest wile stron które pokazują tendencję cenową biletów lotniczych.

Waluta w Norwegii

Jednostką waluty w Norwegii jest korona norweska (NOK). Jedna korona jest podzielona na 100 rud. W obiegu są monety o nominałach 1, 5, 10 i 20 koron oraz banknoty o nominałach 50, 100, 200, 500 i 1.000 koron. Planując wyjazd do Norwegi trzeba ubezpieczyć się w zapas gotówki ponieważ kary nie wszędzie mogą być przyjmowane. Nie powinno być z tym jednak większego problemu, ale nikt na wyjeździe nie chce się martwić i szukać bankomatu. Większość sklepów i restauracji w Norwegii nie akceptuje euro. Obecnie jedna korona norweska (NOK) to 0,4425 złotego polskiego.

waluta w norwegii

Ceny w Oslo

Za tygodniowy pobyt w Oslo prawdopodobnie będziemy musieli zapłacić mniej więcej 8,000 koron za jedną osobę. Za posiłek z podstawowego menu na lunch w tak zwanej dzielnicy biznesowej to koszt około 220 koron. Jedna noc w 3 gwiazdkowym hotelu to koszt szacowany pomiędzy 1000 koron, a 2000 koron w zależności od lokalizacji, czasu pobytu i dodatkowych udogodnień.

Co warto zobaczyć w Oslo?

Oslo to piękne miasto, w którym naprawdę jest wiele do zobaczenia. Jest w nim kilka miejsc, których nie możemy ominąć, a są to: Frogner Park, który jest miejscem instalacji XX-wiecznego rzeźbiarza Gustava Vigelanda. W sumie jest tam 212 rzeźb z brązu i granitu. Wejście do tego miejsca jest bezpłatne o każdej porze roku. Opera Oslo, przypominająca górę lodową to kolejne takie miejsce. Ten nowoczesny kanciasty budynek jest pokryty białym granitem i włoskim marmurem z Carrary. Opera w Oslo może pomieścić 1.364 widzów. W Oslo jest wiele muzeów, które powinno się odwiedzić. Muzeum historii naturalnej, Muzeum Ekspedycji Polarnych Fram i na przykład Norweskie Muzeum Ludowe to jedne z nich. Oczywiście miejsc do odwiedzenia w Oslo jest zdecydowanie więcej.

co zobaczyć w oslo

Temperatura w Oslo

Temperatura w Oslo z zależności od pory roku się różni. Najcieplejszymi miesiącami są czerwiec, lipiec i sierpień, gdzie temperatura potrafi dochodzić nawet do 25 stopni Celsjusza. Najzimniej będzie w styczniu i lutym. Marzec, kwiecień i maj to miesiące gdzie pogoda w Oslo jest znośna. Warto do Oslo wybrać się we Wrześniu ewentualnie w październiku ponieważ jesień w Norwegi jest piękna.

Niezwykła stolica Norwegii

Parki i otwarte przestrzenie są integralną częścią pejzażu Oslo i są łatwo dostępne z niemal każdego miejsca w mieście. Więc jest tam wiele do zwiedzenia, ale również jest to idealne miejsce dla tych którzy chcą uciec od zgiełku cywilizacji. Położone między Oslofjordem, a zalesionymi wzgórzami Oslo zostało nazwane Europejską Zieloną Stolicą 2019 za swoje zaangażowanie w ochronę obszarów naturalnych i zmniejszenie zanieczyszczeń środowiska. Jest to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić, można się nim zachwycić.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz