Trzęsacz – malownicze ruiny kościoła nad Bałtykiem.

Share:

Nie wiesz, gdzie wybrać się z rodziną lub samemu na weekendowy wypad w kraju? Bardzo polecam Ci odwiedzić koniecznie ruiny gotyckiego  kościoła w Trzęsaczu.  Jest to namacalny dowód na niszczycielską silę morza. W wyniku procesów erozyjnych do dzisiaj zachowała się jedynie  południowa ściana kościoła.Położona jest tuż u szczytu klifu. 

Ruiny kościoła tuż nad morzem

Wielkość kościoła oraz szczegóły architektoniczne czyniły z niego jedną z najbardziej znaczących budowli sakralnych na terenie Pomorza Zachodniego,  Kościół początkowo należał do katolików po reformacji przeszedł w ręce ewangelików. W 1658 roku wykonano remont świątyni wzbogacając jej wyposażenie w renesansowe i brakowe ławy, chrzcielnice, ołtarz i ambonę.Niestety w wyniku wojny siedmioletniej wnętrze kościoła zostało rozgrabione.  Drewniana wieża, która została postawiona w 1650 roku na skutek skutek uderzających w nią piorunów w latach 1760-1818 została ostatecznie rozebrana. Na jej miejsce została pobudowana dzwońca z dwoma dzwonami. Przy kościele znajdował się cmentarz, który w połowie XVIII wieku morze zaczęło odsłaniać. Został on zamoknięty w 1809 roku. 

Trzęsacz – historia

Po raz pierwszy niszczycielską silę morza, która zaczęła zagrażać kościołowi dostrzeżono w 1750 roku. Wtedy odległość do klifu wynosiła 58 metrów. Aby ratować kościół przed zniszczeniem,jakie niosło ze sobą morze użyto mat wykonanych z faszyny i pali drewnianych. Niestety działania te nie przyniosły oczekiwanego efektu. Ostatnie nabożeństwo w kościele w Trzęsaczu zostało odprawione 2 marca 1874 roku. Ze względów bezpieczeństwa  świątynia została zamknięta 2 sierpnia tego samego roku. Wyposażenie kościoła zostało przewieziona do Katedry w Kamieniu Pomorskim. Część zabytkowego tryptyku trafiła do kościoła w Rewalu.Pozostała cześć wyposażenia do Muzeum w Szczecinie i Berlinie. Do dnia dzisiejszego z wyposażenia kościołka w Trzęsaczu zachowały się ołtarz barokowy znajdujący się w obecnie w Trzęsaczu, ołtarz gotycki teraz w Rewalu i stelle dzisiaj w  Kamieniu Pomorskim.

 Oferta agroturystyczna w Trzęsaczu

Trzęsacz to dobry przykład na to,jak połączyć przeszłość z teraźniejszością dla wspólnego rozwoju. Życie mieszkańców i turystów koncentruje się wokół jedynej ocalałej południowej ściany kościoła. To tutaj powstały pensjonaty, kawiarenki, bary, sklepy z pamiątkami, czy spożywcze. Po drodze z Trzęsacza do Rewala znajduje się niezwykle miejsce, które koniecznie warto zobaczyć. To kilku hektarowa łąka, Z niej rozciąga się  niezapominany widok – widać Bałtyk, jak na dłoni. Jest to wprost idealne tło do wakacyjnych sesji zdjęciowych. To grzech z tego nie skorzystać. Wyrusz już dzisiaj, aby wykorzystać piękno, które dała natura. Zatrzymaj je na rodzinnych fotografiach, bo bez wątpienia warto.  Zachęć swoich znajomych do odwiedzenia tego magicznego miejsca. Trzęsacz to miejsce, które, jak żadne inne zasługuje na naszą uwagę. Zobacz je koniecznie. Podziwiaj kunszt artystów z przed wieków, który udało się ocalić właśnie po to, aby mógł  zachwycać nas współczesnych..

Podobne wpisy