Nikozja – perła Cypru

Share:

Nikozja to wyjątkowe miasto. Wyjątkowe, ponieważ to ostatnia w Europie stolica przedzielona granicą na pół – Cypr Południowy i Cypr Północny. Południe jest greckie, a północ turecka. Przez długi czas północ była odcięta od świata, ale od 2004 roku można swobodnie przekraczać granicę w Nikozji, trzeba tylko mieć ze sobą paszport. Przejście przez granicę robi wrażenie – jesteśmy wciąż na Cyprze, a jednak przechodząc z części greckiej do tureckiej krajobraz, dźwięki i zapachy zupełnie się zmieniają. Przed domami suszy się pranie, z uliczek dochodzi gwar unoszący się nad bazarami, a nad wszystkim regularnie rozbrzmiewają meczety nawołujące do modlitwy.

Nikozja – historia

Nikozja jest w jakiś sposób podzielona i „oderwana od korzeni” od ponad czterystu lat. W 1570 roku miał miejsce najazd Turków na wyspę, w wyniku czego Cypr stał się turecki. Najeźdzcy osiedlili się na wyspie, a mieszkańcy nie mając lepszego wyboru musieli się zasymilować. Turcy nie prowadzili agresywnej islamizacji, jednak miejscowa ludność z własnej woli przechodziła na islam, ponieważ nie chcieli być postrzegani jako ludzie drugiej kategorii. Dziś większość mieszkańców Cypru to ateiści. Po 300 latach od zajęcia Cypru przez Turcję, sytuacja się zmieniła gdy w XIX wieku w wyniku wojny rosyjsko-tureckiej Cypr zaczęła okupować… Wielka Brytania, która wraz z Francją chciała uniemożliwić Rosji poszerzenie wpływów w basenie Morza Śródziemnego. W trakcie I wojny światowej miała miejsce aneksja Cypru i w 1915 roku stał się oficjalną kolonią brytyjską. Atmosfera zrobiła się gorąca w 1950 roku, gdy Cypryjczycy postanowili zawalczyć o swoją niepodległość. Między innymi podkładano bomby pod budynki urzędnicze i domy wysokich urzędników brytyjskich. W końcu w 1960 roku ogłoszono niepodległość Cypru, którą mieszkańcy długo się nie nacieszyli, bo w 1974 miała miejsce inwazja turecka, w wyniku której podzielono stolicę na pół i ten podział utrzymuje się do dziś.

Nikozja – atrakcje i zabytki

Atrakcje Nikozji są podzielone tak samo jak sama stolica – na część północną i południową. W części północnej znajdziemy jeden z najważniejszych zabytków, czyli Meczet Selimiye. Co ciekawe, z zewnątrz nie przypomina meczetu, ponieważ jest to dawna katedra zaadaptowana na meczet. Kolejnym ciekawym miejscem jest Buyuk Han, dawny karawanseraj. Ta egzotyczna nazwa oznacza zajazd turecki, w którym dawniej zatrzymywali się wędrowcy i kupcy podróżujący na Cypr. Z kolei na południu Nikozji warto obejrzeć mur wenecki, który posiada 11 bastionów (każdy nazwany nazwiskiem rodziny, która go ufundowała) i miał chronić miasto przed wrogami. Miłośnicy markowych ubrań powinni wybrać się na deptak Ledra, przy którym można znaleźć butiki znanych projektantów. Znajduje się tam też przejście graniczne Checkpoint Ledra. Natomiast ciekawym punktem wycieczki dla osób interesujących się historią sztuki będzie Muzeum Bizantyjskie, w którym można obejrzeć kolekcję dzieł sztuki z całego Cypru.

Nikozja – cena wycieczki

Ceny noclegów na Cyprze są nieco wyższe od tych w polskich kurortach. Najtańsze noclegi zaczynają się od około 80 złotych za osobę za dobę. Pokoje w hotelach ze śniadaniem zaczynają się od 190 złotych za dobę za osobę. Za pokój w hotelu trzygwiazdkowym trzeba zapłacić 300-400 złotych za dobę. Na miejscu można wykupić różne wycieczki, jednak ze względu na ich wysokie ceny niektórzy mogą się zdecydować na zwiedzanie z papierowym przewodnikiem. Cena całodniowej wycieczki po Cyprze (10 godzin), z wyżywieniem to koszt około 500 złotych za osobę. Za to bilety wstępu do muzeów nie są drogie, dlatego będąc w Nikozji warto zwiedzić te wspaniałe miejsca.

Podobne wpisy