Gdańsk jakiego nie znacie – mało znane atrakcje Gdańska

Share:
ciekawe miejsca w gdańsku

Historyczne miasto Gdańsk, położone na północnym wybrzeżu Polski, jest jednym z najładniejszych miast nadmorskich w Polsce. Dzięki dość bogatemu dziedzictwu i historii sprawia, że to miasto jest idealnym miejscem nie tylko na weekendowy wypad. Jednak są w Gdańsku również mniej znane atrakcje, które sprawią, że wycieczka do Gdańska będzie jeszcze bardziej ciekawa i ekscytująca.

Gdańsk – ciekawostki

Mało znana i nietypowa atrakcja Gdańska to góra Gradowa, położona we wschodniej części tego pięknego miasta. Góra Gradowa to wzgórze, które ma 50 metrów wysokości, na którym w 19 wieku został zbudowany fort, aby bronić Gdańsk z zachodu. W 20 wieku uzyskał nazwę Bastionu Jeruzalskiego. Dlatego na nim znajduje się duży czerwony krzyż, który został umieszczony tam w 2000 roku i nazywa się go Krzyżem Milenijnym. On jest także przepięknie oświetlany w nocy. Góra Gradowa to nie tylko nietypowa atrakcja Gdańska, interesująca przede wszystkim ze względu na historyczną przeszłość, ale również jest to doskonały punkt panoramiczny, z którego widać całe miasto. Kolejnym nietypowym zabytkiem Gdańska jest Europejskie Centrum Solidarności. Centrum to zostało zbudowane w Gdańsku, ponieważ to właśnie tu rozpoczął się ruch opozycyjny zwany Solidarność. Centrum to zarówno muzeum jak i biblioteka, którą można zwiedzić. Jego niezwykły, niby zardzewiały wygląd został zaprojektowany, specjalnie tak aby symbolizował kadłuby statków zbudowanych w porcie Gdańska. Wewnątrz budynek także wygląda niezwykle. W zamkniętym centrum rosną drzewa, a kolor całego wnętrza jest bursztynowo-brązowy.

Ciekawe miejsca w Gdańsku

Zwiedzanie Gdańska warto zacząć od Starego Miasta. Gdańskie Stare Miasto jest piękne i możesz spokojnie spędzić swój cały pierwszy dzień w mieście wędrując ulicami. W wakacje fantastyczną atrakcją jest Jarmark św. Dominika, który odbywa się w Gdańsku. Jarmark św. Dominika jest jedną z największych imprez kulturalnych i handlowych na świeżym powietrzu w Europie. Odbywa się on najczęściej od 29 lipca do 20 sierpnia i jest najbardziej widoczny dla odwiedzających ze względu na wszystkie stoiska sprzedające rękodzieło i żywność na Starym Mieście. Istnieje również program kulturalny z małymi i dużymi występami wewnątrz i na zewnątrz.

Stary port w Gdańsku to miejsce, które zdecydowanie warto zobaczyć charakteryzuje średniowieczny dźwig, niezliczone wieże zegarowe, a nawet drewniany zegar astronomiczny, o którym z łatwością można powiedzieć, że jest jednym z najpiękniejszych stuletnich zegarów w Europie. Chociaż znaczna część miasta została odbudowana po masowej dewastacji podczas II wojny światowej, wędrówka przez gdańskie stare miasto wciąż przypomina powrót do średniowiecza, baroku czy renesansu.

atrakcje gdańska

Gdańsk dla dzieci

Gdańsk to fantastyczne miejsce na wyjazd dla rodzin z dziećmi. Wszyscy wiemy, że pogoda w Polsce lubi płatać figle i czasem naprawdę ciężko ją przewidzieć. Gdańsk to nadmorskie miasto, gdzie atrakcje dla dzieci zapewnia nam nie tylko morze i zabawa w piasku, ale również samo miasto ma nam wiele do zaoferowania. Na pewno spędzicie w nim czas, podczas którego nie będziecie się nudzić, a w szczególności dzieci. Centrum Hawelianum to ciekawe interaktywne centrum naukowe stworzone przeznaczone głównie dla dzieci. Powstało ono na cześć słynnego polskiego astronoma z Gdańska. Jest to miejsce, gdzie można spędzić cały dzień bawiąc się i ucząc jednocześnie. Gdański stadion Energia to miejsce, które chciałby odwiedzić każdy przyszły piłkarz. Jest to stadion domowy klubu piłkarskiego Lechia Gdańsk. Stadion ten został zbudowany w 2011 roku głównie z myślą o Mistrzostwach Europy w piłce nożnej, które odbyły się w Polsce i na Ukrainie. To miejsce, gdzie odbyły się mecze z udziałem Hiszpanii, Włoch, Irlandii, Chorwacji, Grecji i Niemiec. Fantastycznym pomysłem na atrakcje dla dzieci będąc w Gdański będzie odwiedzenie Statku pirackiego na nabrzeżu Gdańska. Jest to jedno z najpopularniejszych atrakcji turystycznych do robienia zdjęć oraz jest uwielbiane przez dzieci.

Podobne wpisy