Weekend w Rzymie – co zobaczyć?

Share:
zwiedzanie rzymu

Rzym to historyczne miasto i stolica Włoch. Rzym położony jest w centralnej części półwyspu włoskiego, nad Tybrem. Stolica starożytnej republiki i imperium, którego armie i ustrój określały świat zachodni i pozostawiały po sobie nieusuwalne ślady, duchową i fizyczną siedzibę Kościoła rzymskokatolickiego oraz miejsce największych szczytów osiągnięć artystycznych i intelektualnych, Rzym jest Wiecznym Miastem, pozostającym dziś kapitałem politycznym, centrum religijnym i pamiątką twórczej wyobraźni przeszłości.

Rzym w 3 dni

Wakacyjny weekend to idealny czas by wybrać się do Rzymu i zwiedzić to piękne miasto. 3 dni to wystarczająco żeby zobaczyć wszystkie najważniejsze zabytki, oczywiście jeśli będzie to odpowiednio zaplanowane. Zaplanowana na 3 dni trasa pozwoli zwiedzić zabytki, muzea i atrakcje Rzymu. Możesz spędzić czas, przechodząc przez Kaplicę Sykstyńską ze słynnym na całym świecie freskiem sufitowym, Muzea Watykańskie, Koloseum i wszystkie inne atrakcje Rzymu, religijne i imperialne. Planując tak krótki pobyt warto zainwestować w nocleg blisko centrum by nie tracić cennego czasu na dojazdy do miejsc, które chcielibyśmy zobaczyć.

Od czego zacząć zwiedzanie Rzymu?

Warto zanim wyjedziemy do Rzymu, zapoznać się z zabytkami i atrakcjami turystycznymi tego miasta. W Rzymie jest wiele religijnych miejsc gdzie wejście z ulicy, w wakacyjnym stroju może nie być możliwe. Warto również przygotować się pieniężnie i mieć przy sobie trochę gotówki. Walutą obowiązującą we Włoszech jest Euro. W większości miejsc można będzie dokonywać płacić kartą.

Ceny w Rzymie

Średnie ceny żywności, noclegów czy transportu kształtują się na wyższym poziomie niż w Polsce. Oto ceny do najpopularniejszych miejsc turystycznych w Rzymie: bilet łączony do Koloseum, Palatyn i Forum Romanum to koszt około 16 Euro, bilet do muzeów watykańskich to prawdopodobnie 15 Euro normalny, 8 Euro ulgowy, wstęp na kopułę Bazyliki św. Piotra to koszt około 8 Euro, w zależności czy decydujecie się na pójście schodami czy wjazd windą koszt może się różnić, winda na taras widokowy przy Piazza Venezia to mniej więcej 10 Euro.

weekend w rzymie

Rzym – najważniejsze zabytki

Rzym to ciekawa mieszanka ruin, zabytków, inspirującej sztuki i tętniących życiem uliczek. Ta gorąca stolica Włoch jest jednym z najbardziej romantycznych i charyzmatycznych miast na świecie. Zachwyca i zapiera dech w piersi na każdym kroku.

Forum rzymskie (Forum Romanum)

Forum Romanum było miejscem, w którym tętniło życie religijne i publiczne w starożytnym Rzymie. Forum rzymskie jest, obok Koloseum, największy znak splendoru Imperium Rzymskiego, które można zobaczyć do dzisiaj. Po upadku Imperium Forum Romanum zostało one zapomniane i stopniowo się rozpadało.

Fontanna 4 rzek

Jest najpiękniejszą fontanną w Rzymie. Mierząca około 20 metrów szerokości i 26 metrów wysokości, Fontanna di Trevi jest również największą fontanną w mieście. Początki fontanny sięgają roku 19 p.n.e, w którym to okresie fontanna stanowiła koniec akweduktu Aqua Virgo. Pierwsza fontanna została zbudowana w okresie renesansu, pod kierunkiem papieża Mikołaja V.

Koloseum

Koloseum jest głównym symbolem Rzymu. Jest to imponująca budowla, która ma prawie 2000 lat historii. Przenosi w czasie, aby odkryć sposób życia w Imperium Rzymskim. Budowa Koloseum rozpoczęła się w 72 roku pod panowaniem imperium Wespazjana i zakończyła się w roku 80 podczas rządów cesarza Tytusa. Koloseum stało się największym rzymskim amfiteatrem.

rzym w 3 dni

Katakumby

Katakumby to podziemne przejścia, które były używane jako miejsce pochówku przez wiele stuleci. Pochówki żydowskich, pogańskich i wczesnochrześcijańskich obywateli rzymskich w katakumbach rozpoczęły się w drugim wieku i zakończyły w piątym wieku. Słowo katakumba, oznacza obok kamieniołomu.

Wycieczka do Watykanu

Watykan to niezależne miasto położone w sercu Rzymu, rządzone przez papieża. Jest centrum władzy nad Kościołem rzymskokatolickim. Watykan jest najmniejszym państwem w Europie. W tym małym państwie mieszka Papież w pałacu apostolskim otoczonym pięknymi ogrodami.

Podobne wpisy