Jak pić rum na wakacjach?

Share:

Rum – jeden z wysokoprocentowych trunków, w którym zawartość alkoholu waha się od 37,5 do nawet 81%! Nic dziwnego, że przy takim stężeniu procentów piraci w czasie rejsu doświadczali choroby morskiej. Podstawą rumu odpowiedzialną za jego niezwykły i ceniony smak jest trzcina cukrowa, z której pozostałości po procesie cukrownictwa powstaje. Produkowany jest na wiele sposobów i w wielu miejscach na świecie, idealnie nadaje się do drinków ale ma także swoich wielbicieli w wersji sauté. Z czym to się pije? Odpowiedź w artykule.

Podział rumu ze względu na pochodzenie

Można wyodrębnić dwa główne podziały rumu: ze względu na region, z którego pochodzi więc jego styl oraz smak, wiążący się z zastosowaniem różnych sposobów otrzymywania. Rum wywodzi się z Karaibów, aby zgłębić skąd pochodzi konkretny trunek należy uzmysłowić sobie, że wyspy te zostały skolonizowane wówczas przez trzy niezależne państwa: Hiszpanię, Anglię oraz Francję i różnice wobec mocy i koloru będą rozpatrywane wśród tych trzech krajowych stylów.

  • Styl hiszpański – bazą do jego produkcji jest melasa pochodząca z trzciny cukrowej. Fermentacja jest stosunkowo krótka, czemu zawdzięcza swój łagodny smak. Rumy pochodzące z Hiszpanii mają jasny odcień, są słodsze o wyczuwalnej korzennej nucie.
  • Styl angielski – produkowany z melasy trzciny cukrowej podobnie jak rum stylu hiszpańskiego. Jest to najcięższa odmiana rumu, który swój unikalny smak zawdzięcza dłuższej fermentacji w miedzianych aparatach destylacyjnych. To z pewnością coś dla smakoszy!
  • Styl francuski – powstaje na bazie soku z trzciny cukrowej dzięki czemu ma bardzo złożony i owocowy smak. Rumy tego typu są zdecydowanie droższe.

Podział rumu ze względu na smak

W zależności od tego jakie działania w czasie produkcji zostaną zastosowane, odpowiednio można wpłynąć na smak rumu. Wedle tej zasady na rynku pojawiają się rumy przyprawione – najczęściej z dodatkiem przypraw korzennych, starzone, objęte długim procesem leżakowania, overproof, czyli te krótko starzone oraz rumy aromatyzowane. Jest w czym wybierać!

Z czym pić rum?

Na bazie rumu można przygotować wiele drinków. Biały, czarny i złoty świetnie sprawdzi się w kompozycjach smakowych takich jak Cuba Libre, Mohito lub Pina Colada. Połączenie soku z cytryny lub owocowego z czystym rumem to kolejna propozycja, a wielbicielom klasyki poleca się rum na lodzie – w tym wypadku najlepiej aromatyzowany.

Rum – drinki, które warto przygotować samodzielnie

Wakacyjnym drinkiem, który jest prosty do przygotowania samodzielnie jest niewątpliwie Cuba Libre. Bazuje on na białym rumie i coli, więc należy do słodkich propozycji. W proporcji 1:2 należy połączyć dwa napoje. do tego kruszony lód, limonka i można cieszyć się orzeźwieniem na wakacjach pod gruszą! Z kolei dla koneserów bardziej kwaśnych smaków w upalne dni świetnie sprawdzi się Rum Gimlet. Do sporządzenia tego drinka należy zaopatrzyć się w brązowy rum (40 ml) i sok z limonki (20 ml), całość razem wymieszać i na zdrowie!

Podobne wpisy