Wiza do Brazylii – przepisy, wymagane szczepienia

Share:
brazylia wiza

Każda osoba wybierająca się w daleką podróż przygotowanie do wyjazdu powinna zacząć od ustalenia trasy wycieczki. Kiedy trasa jest już znana należy ustalić czy do wybranych krajów wystarczy nam dowód osobisty, paszport czy też konieczne będzie wyrobienie wizy.

Szczegóną ważne jest to przy planowaniu wyjazdu do egzotycznych krajów. Takim krajem niewątpliwie jest Brazylia.

Rodzaje wiz do Brazylii

Osoby, jadące do Brazylii, dzielą się na dwie grupy. Pierwsza z nich to turyści i osoby podróżujące w celach biznesowych, druga to osoby udające się do Brazylii w celach zarobkowych na dłuższy okres.

Tylko w tym drugim przypadku zachodzi konieczność wyrobienia wizy. W tym celu należy udać się do Ambasady Brazylii w Warszawie i złożyć stosowne dokumenty. Możliwe jest również skorzystanie z usług biur pośredniczących w uzyskaniu wizy.

Do uzyskania wizy w obu przypadkach niezbędne są:

 1. Paszport ważny minimum 180 dni od daty zakończenia wizy,
 2. Aktualne zdjęcie, nowsze niż w paszporcie i nie starsze niż 3 miesiące o wymiarach 35mm x 45 mm, na jasnym tle, bez nakrycia głowy i okularów,
 3. Wniosek wizowy wypełniony online,
 4. Aktualne zaświadczenie o niekaralności,
 5. Świadectwo szczepienia,
 6. Oryginał europejskiego aktu urodzenia,
 7. Zaświadczenie od pracodawcy o celu pobytu oraz poświadczenie ze strony brazylijskiej.

Czas wyrobienia wizy zwykle nie przekracza 14 dni, jednak zawsze nalezy zwrócić uwagę, że są to dni robocze, liczone według kalendarza brazylijskich świąt. Mogą różnić się one od terminów świąt obchodzonych w Polsce.

Polacy w Brazylii – przepisy wizowe

Większość osób udaje się jednak do Brazylii w celach turystycznych lub biznesowych. W obu tych przypadkach wiza nie jest wymagana, jeśli nasz pobyt nie jest dłuższy niż 90 dni w czasie 180 dni. Oznacza to, że do Brazylii można wjechać wielokrotnie, w czasie półrocza, jednak suma dni spędzonych w Brazylii nie może przekroczyć 90. Tak jak w przypadku wizy pracowniczej, paszport musi być ważny 180 dni od planowanej daty wyjazdu z Brazylii.

Podczas wjazdu na teren Brazylii, każdy obcokrajowiec otrzymuje kartę wjazdową- Cartao de entrada. Straż graniczna upomni się o nią podczas opuszczania kraju. Dlatego też przez cały czas należy przechowywać ją w bezpiecznym miejscu.

W przypadku zagubienia karty wjazdowej trzeba udać się na komisariat policji. Formalności związane z jej ponownym wyrobieniem mogę potrwać, więc najlepiej jest to zrobić jak tylko zauważymy brak karty.

wiza do brazylii

Wyjazd do Brazylii – wymagane szczepienia

Wycieczka turystyczna do Brazylii nie łączy się z obowiązkowymi szczepieniami. Mimo to lista zalecanych szczepień jest dość długa. Brazylia jest ogromnym krajem, jeśli planowana podróż zahacza jedynie o stolicę i największe miasta można rozważyć rezygnację ze szczepień. Jednak, jeśli nasza podróż zakłada spędzenie większości pobytu na prowincji z dala od cywilizacji, na przykład w dorzeczach Amazonki, należy poważnie rozważyć zaszczepienie się.

Podstawowe zalecane szczepienia to:

 1. Dur Brzuszny
 2. Tężec
 3. Błonica
 4. Wizusowe zapalenie wątroby typu A i B

Dodatkowo warto pomyśleć o sczepieniu przeciw wściekliźnie i żółtej febrze. W niektórych rejonach Brazylii występuje również malaria, dlatego też warto zaopatrzyć się w leki przeciwmalaryczne oraz dobry repelent na komary, który może uchronić nas przed tą chorobą.

We wszystkich rejonach Brazylii należy zwracać szczególną uwagę na czysttość rąk i picie wody tylko z pewnych źródeł. Pozwoli to na uniknięcie niepotrzebnych zatruć, a w skrajnych przypadkach może uratować życie.

Podobne wpisy