Wycieczka do Pekinu – Chiny na skróty

Share:
wycieczka chiny

Pekin jest stolicą Chińskiej Republiki Ludowej. Pełni funkcję największego ośrodka politycznego, oświatowego i kulturalnego kraju. Miasto jest bardzo rozwinięte gospodarczo, w szczególności pod kątem przemysłu maszynowego, samochodowego, elektronicznego, chemicznego, spożywczego, włókienniczego i taboru kolejowego. Jest nazywane miastem kontrastów, ponieważ przeplata w sobie pięciotysięczną historię i tradycję z nowoczesnością, gdzie cesarskie świątynie i pałace stykają się z drapaczami chmur wykonanymi ze szkła i metalu. W Pekinie od zawsze odbywały się najważniejsze wydarzenia narodowe, które zapadły w historię kraju. Zaczynając od koronacji cesarzy, potem proklamowanie Republiki Chińskiej i następnie republiki Chińskiej Ludowej. W 2008 roku w stolicy odbyły się Igrzyska Olimpijskie, w których gospodarze zdobyli aż 51 złotych medali. Polska tylko 4. Pekin jest nazywany drugą największą (zaraz po Szanghaju) metropolią chińską. Mieszka tam około 21 milionów ludzi. Jest to wartość równa mieszkańcom połowy Polski, a trzeba pamiętać, że Pekin jest tylko lub aż miastem…

Pekin – świątynia nieba

Dwa razy w roku cesarz opuszczał swój pałac, aby udać się do Świątyni Nieba, gdzie prosił bogów o urodzajne plony i składał ofiary Niebu. Dzisiaj ten obiekt jest najlepiej zachowanym przykładem chińskiej sztuki sakralnej, który został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Taoistyczna Świątynia Nieba (Tiantan) znajduje się na południowy wschód od Qianmen i stanowi przykład konfucjańskiej architektury. Taoizm był chińskim kierunkiem filozoficznym i religijnym, który do dzisiaj jest wyznawany przez wielu Chińczyków. Przez setki lat do świątyni mógł wejść jedynie cesarz i jego dwór i dopiero w 1918 roku został udostępniony dla zwiedzających. Jej kształt jest bardzo harmonijny łącząc w sobie elementy Nieba i Ziemi, które są symbolizowane przez okrąg i kwadrat. Wizyta cesarza była w pałacu bardzo symboliczna, ponieważ wkraczając do świątyni opuszczał kwadratową ziemię, aby pokłonić się Niebu wyrażonemu zaokrąglonym sklepieniem.

Czas w Pekinie

Aby obliczyć aktualny czas w Pekinie należy dodać do Polskiego czasu 6 godzin., a do czasu uniwersalnego UTC (GMT) 8 godzin.

świątynia nieba

Oto przykładowe godziny, pozwalające na szybkie przeliczenie czasu polskiego i pekińskiego. Czas polski jest po lewej stronie, natomiast czas pekiński po prawej.

• 06:00 -12:00
• 07:00 – 13:00
• 08:00 – 14:00
• 09:00 – 15:00
• 10:00 – 16:00
• 11:00 – 17:00
• 12:00 – 18:00
• 13:00 – 19:00
• 14:00 – 20:00

Kolej transsyberyjska – wycieczka do Pekinu

Kolej transsyberyjska wyrusza z Rosji – Moskwy i przejeżdża w kolejności przez bezkresy zakaukazia, stepy Mongolii i Państwo środka kończąc swą trasę na chińskim murze i stolicy Chin – Pekinie. Takie rozwiązanie jest najlepsze dla miłośników podróży i poznawania lokalnych obyczajów. Najczęściej korzystają z niej back-packersi zwani autostopowiczami, jednak nie jedyny sposób na dostanie się do Chin lądem. Jeżeli chodzi o ceny, to trzeba podkreślić, że pociąg posiada trzy klasy: lux, najdroższa i komfortowa. Posiada też wiele zniżek i promocji, dlatego ciężko powiedzieć ile wyniosłaby cała podróż. Ceny zaczynają się od 520 Euro i kończą nawet na 1200 Euro. Udając się w podróż koleją musimy liczyć się z tym, że cała droga będzie trwała 6 dni. Podczas wyprawy pokonujemy aż 8 stref czasowych.

Pekin – atrakcje

• Tiananmen, czyli Plac Niebiańskiego Spokoju, największy plac publiczny na świecie. Dokładnie tutaj proklamowano Chińską Republikę Ludową, a współcześnie odbywają się tu najważniejsze uroczystości państwowe.
• Mur Chiński, który jest uznawany za jeden z cudów świata znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od Pekinu. Jest symbolem potęgi Chin i co roku przyciąga miliony turystów.
• Pekińskie zoo, w którym można spotkać pandy.
• Tai Chi, czyli chińskie ćwiczenia wywodzące się ze sztuki walki wu shu. Miliony chińczyków każdego dnia wykonuje trening tai chi w celu zachowania kondycji fizycznej i psychicznej.
• The Place to centrum handlowe, w którym znajduje się największy ekran LED na świecie.

czas w pekinie

Zakazane miasto – Pekin

Dawniej Chińczycy postrzegali świat, jako kwadrat. Cały Pekin tworzy tysiące zabudowań ustawionych równo i harmonijnie względem siebie. Budowano według zasady feng shui, która mówi o zachowaniu harmonii i równowagi pomiędzy człowiekiem i naturą. Zakazane miasto to kompleks pałacowy stworzony na polecenie cesarza Yongle z dynastii Ming i jest najbardziej rozpoznawanym miejscem w Chinach zaraz po Murze Chińskim.

Podobne wpisy