Szczecin – atrakcyjne portowe miasto

Share:

Stolica Pomorza Zachodniego zachwyca swoją lokalizacją i ciekawymi walorami przyrodniczymi. Posiada wiele zabytków i obiektów, które każdy turysta powinien zobaczyć. Szczecin od zawsze rozwijał się jako miasto portowe i po dzisiejszy dzień widać to w wielu miejscach, a najbardziej na odnowionych niedawno bulwarach. Wprawdzie do morza jest blisko 100 km, ale morski piasek znajdziemy w Szczecinie.

Ciekawe miejsca w Szczecinie

W Szczecinie nie brakuje ciekawych miejsc do odwiedzenia. Jak każde miasto, tak i stolica województwa Zachodniopomorskiego może pochwalić się lokalnymi perełkami turystycznymi. Spacer odrestaurowanymi parę lat temu bulwarami, pozwoli zobaczyć z daleka Zamek Książąt Pomorskich czy słynne Wały Chrobrego. Idąc wyspą Łasztownią, dojdziemy do kolejnej małej wysepki na Odrze – Wyspy Grodzkiej, na której znajduje się miejska plaża. Idealne miejsce do odpoczynku przy zimnym piwku czy innym napoju. W letnie weekendy zastaniemy tam wieczorne potańcówki na prawdziwym morskim piasku.

Kolejnymi ciekawymi miejscami do odwiedzenia w Szczecinie będą: niezwykły gmach Filharmonii – której projekt wygrał w 2015 najważniejszy konkurs architektoniczny w Europie, a także Muzeum Przełomów znajdujące się „pod” Placem Solidarności. Dokładnie tak – pod placem. Jest to muzeum prezentujące historię polskiego Szczecina, zaprezentowaną w bardzo interesujący wizualnie sposób.

Był spacer nad Odrą, genialne architektoniczne perełki i trochę historii, to teraz czas na wieczorny seans. Seans filmowy oczywiście – w Kinie Pionier 1907. Jest to najstarsze, nieprzerwanie działające kino na świecie, powstałe na początku ubiegłego wieku. Kameralny obiekt posiada jedną małą salę kinową oraz tzw. „Kiniarnię”, gdzie filmy obejrzymy siedząc przy stoliku i popijając ulubione napoje. Niesamowity klimat gwarantowany, tak jak skrupulatnie dobrany repertuar – grają tam wyłącznie dobre filmy.

Szczecin – zabytki

Pomimo dość burzliwej historii i wielu nalotów pod koniec II wojny światowej, które bardzo mocno zniszczyły Szczecin, części zabytków udało się przetrwać trudne chwile, inne zaś odbudowano lub odrestaurowano. Już podczas przejazdu przez Odrę w kierunku centrum, na dzień dobry dostajemy wspaniały widok Wałów Chrobrego (dawniej zwanych Tarasami Hakena – od nazwiska panującego nadburmistrza, gdy je wybudowano) wraz z 3 ogromnymi gmachami w których mieszczą się Urząd Wojewódzki, Teatr wraz z muzeum oraz Wyższa Szkoła Morska. Budynki przetrwały wojnę, gdyż dla alianckich wojsk stanowiły punkt odniesienia podczas nalotów. Całe szczęście, że wybrali akurat tak atrakcyjne dla oka miejsce.

W niedalekim pobliżu znajduje się też renesansowy Zamek Książąt Pomorskich, czyli obowiązkowy punkt dla każdego turysty. Dobrze zachowany i odrestaurowany obiekt, który powstał na przełomach XIV i XV wieku, jest częstym miejsce odwiedzin i znajduje się w każdym przewodniku tego miasta. Wśród innych zabytków wartych zobaczenia, są dwie historyczne dawne bramy wjazdowe do Szczecina – Brama Portowa i Brama Królewska, powstałe w latach 20-tych XVIII wieku.  

Wśród najważniejszych zabytków nie można nie wymienić najwyższego obiektu w mieście. Wszystko dzięki zamontowane ogromnej iglicy w Bazylice Archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła. Łączna wysokość całej Katedry to aż 110 metrów. Dla turystów jest punkt widokowy umieszczony na wysokości 56 metrów, co w zupełności wystarczy do podziwiania miasta z góry.

Transport po Szczecinie

Szczecin pomimo swojej dużej powierzchni jako miasto, większość miejsc do odwiedzenia posiada w centrum lub jego niedalekim sąsiedztwie. Dlatego po Szczecinie najlepiej poruszać się pieszo. Oczywiście to nie jest jedyny sposób. Na wynajem do dyspozycji są elektryczne hulajnogi, rower miejski czy skutery elektryczne. Bardzo dobrze rozbudowana jest też komunikacja miejska, która pozwoli autobusem czy tramwajem dojechać do każdego warte odwiedzenia miejsca. Bilet 15-minutowy dla osoby dorosłej do koszt 2 zł, zaś 30-minutowy to koszt 3 zł. Wystarczą one na krótkie przejazdy po centrum. Gdy zamierzamy zobaczyć miasto wzdłuż i wszerz wraz z wszystkimi atrakcjami, nawet tymi zlokalizowanymi na obrzeżach – najlepiej wybrać bilet całodobowy, którego koszt wynosi 12 zł. Bilety ulgowe to zawsze połowa ceny biletu normalnego.

Podobne wpisy