Czy turystyczna kuchenka gazowa jest konieczna w długiej podróży?

Share:

Osoby, które uwielbiają biwaki i długie wyjazdy z pewnością nie wyobrażają sobie podróży bez kuchenki turystycznej. Dzięki niej można przygotować ciepłe potrawy nawet w terenie. Nic tak skutecznie nie rozgrzeje jak gorąca zupa czy herbata! Warto wiedzieć jakie rodzaje kuchenek turystycznych można znaleźć w sklepach i czym się kierować przy wyborze.

Turystyczna kuchenka gazowa, czy kuchenka elektryczna?

Do wyboru są kuchenki gazowe oraz kuchenki elektryczne. Oba rodzaje mają swoje plusy i minusy. Przede wszystkim kuchenki gazowe są niezwykle proste w użyciu, lekkie i bardzo poręczne. Warto jednak zaznaczyć, że z uwagi na swoją specyfikę na niektórych wysokością mogą się one po prostu nie działać tak jak powinny z uwagi na niskie ciśnienie i niską temperaturę. Problematyczną kwestią może się też okazać dość trudny dostęp do zapasowych butli z gazem. Kuchenki gazowe najlepiej sprawdzą się na biwakach i podczas dłuższych wypadów do lasu. Kolejnym rodzajem jest kuchenka elektryczna. Cieszy się ona dość dużą popularnością, jednak warto odkreślić, że sprawdzi się ona jedynie tam, gdzie jest stały dostęp do prądu. Można ją zabrać np. na camping lub do domków letniskowych. Z pewnością idealnie się sprawdzi w takich warunkach.

Butla turystyczna – jaką powinna mieć objętość?

W przypadku kuchenki turystycznej niezwykle ważne jest także zakupienie butli turystycznej o odpowiedniej objętości. Można wyróżnić:

  • butle nakręcane – najbardziej popularne, zgodne z normami europejskimi,
  • butle z połączeniem rozporowym – w niektórych miejscach w Europie, nie można dostać innych,
  • butle nabijane – są niezwykle rzadko spotykane, przed połączeniem ich z palnikiem konieczne jest przebicie kartusza.

Objętość butli powinna być zależna od rodzaju kuchenki, a także od potrzeb.

Czy warto inwestować w kuchenkę turystyczną na podróż?

Wiele osób zastanawia się czy warto zakupić kuchenkę turystyczną. Wybierając się na leśne biwaki, campingi, czy na wakacje do domku letniskowego, który nie jest wyposażony w konieczne sprzęty z pewnością warto ją zabrać. Dzięki kuchence można przygotować sobie pyszną zupę, herbatę i inne posiłki na gorąco. Jest to niezwykle przydatne. Przed zakupem kuchenki turystycznej, warto przede wszystkim określić w jakim celu będzie ona potrzebna. Osoby, które mają zamiar jedynie przyrządzać zupki chińskie i ciepłe napoje z pewnością będą potrzebowały innego sprzętu niż osoby zainteresowane bardziej zaawansowaną kuchnią. Ważna są także wymiary. Inną kuchenkę można zabrać jadać na wyprawę samochodem, a inną w przypadku wycieczki rowerowej czy pieszej. Znaczenie ma także to ile osób będzie z niej korzystać.

Na rynku dostępny jest niezwykle szeroki wybór kuchenek turystycznych. Z pewnością każdy znajdzie najlepszy model dla siebie, który spełni wszystkie wymagania i idealnie się sprawdzi podczas dłuższych i krótszych wypraw. Kuchenki turystyczne są niezwykle potrzebne i świetnie sprawdzają się zarówno blisko jak i daleko od cywilizacji.

Podobne wpisy