Jaki hamak turystyczny wybrać?

Share:

Hamaki zyskały ostatnio dużą popularność w świecie turystycznym. Wiele osób ceniących kontakt z naturą, turystykę aktywną i praktyczne rozwiązania wybiera hamak jako alternatywę dla namiotu podczas swoich wycieczek.

Hamaki turystyczne – skąd ich popularność?

Któż z nas nie lubi delikatnego bujania, szumu wiatru i widoku gwiazd na niebie? Każdy z nas kojarzy hamaki z tymi z linek, które zawsze wbijały się w całe ciało. Można było się na tym pohuśtać, ale spać już raczej nie. Ostatnio hamaki powróciły jako zdecydowanie wygodniejsza opcja, którą można wykorzystać podczas noclegu w dowolnym miejscu. Hamaki zyskały popularność dzięki temu, że są lekkie i nie potrzeba wiele miejsca, żeby zapakować je do plecaka czy na rower. Minimaliści turystyczni są pod tym względem wniebowzięci, ponieważ współczesne rozwiązania pozwalają ograniczyć wagę bagażu, a jednocześnie zapewnić przy tym duży komfort snu. Dodatkową zaletą hamaków jest także fakt, że łatwo się je rozwiesza i można używać ich praktycznie w dowolnym miejscu. Poza minimalizmem cenimy ostatnio coraz bardziej nieskrępowany kontakt z naturą, a nocleg w hamaku pod gołym niebem i możliwość obserwowania gwiazd jest doskonałym rozwiązaniem.

Hamak turystyczny – na co zwrócić uwagę?

Firm sprzędających hamaki turystyczne jest bardzo dużo. Ofert pojawia się coraz więcej, a każdy model różni się ceną, parametrami, materiałem etc. Na co warto zwrócić uwagę wybierając interesujący nas model? Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie w jakich warunkach będzie się taki namiot wykorzystywało. Chcąc używać hamak do biwakowania i spędzania w nim nocy trzeba zwrócić uwagę na materiał z którego jest wykonany. Dobrze byłoby, żeby materiał był lekki, przyjemny w dotyku, szybkoschnący i oddychający. Hamak zaprojektowany z takiego materiału będzie zapobiegał przegrzaniu się, ale też odprowadzaniu wilgoci, co sprawi, że nasz odpoczynek będzie zdecydowanie przyjemniejszy. Ponadto rano taki hamak będzie szybko wysychał i łatwo się składał. Przy wyborze interesującego modelu należy też spojrzeć na jego wytrzymałość i zobaczyć jaki ma udźwig, tak, żeby dany hamak był dostosowany do naszej wagi i wzrostu. Niektóre firmy proponują też hamaki dwuosobowe, co warto uwzględnić, jeśli wybieramy się na wycieczkę w 2 osoby. Warto też zobaczyć jak montuje się dany model. Ideą hamaków turystycznych jest to, że poza tym, że są lekkie to są też łatwe i szybkie w obsłudze. Niektóre firmy prezentują na swoich stronach filmiki jak dany hamak można zamontować i dobrze jest się z nimi zapoznać.

Hamak z moskitierą

Bardzo wygodną opcją jest hamak z moskitierą. Nie jest on dużo cięższy niż tradycyjny hamak, a ma ogromną zaletę. Moskitiera zapewnia komfort wypoczynku w miejscach, gdzie jesteśmy narażeni na różne insekty. Sprawia to, że taki hamak możemy wykorzystać zarówno podczas noclegów w bardziej tropikalnych miejscach. Jednak będzie to też dobry wybór podczas noclegów w naszych polskich warunkach. Każdy turysta zna brzęczenie komarów nad rzekami czy jeziorami. Moskitiera będzie stanowiła warstwę ochronną przed tymi nielubianymi owadami.

Podobne wpisy