Kraków – atrakcje na weekend

Share:

Kraków jest od wielu lat turystyczną stolicą Polski. Bez względu na porę roku czy warunki atmosferyczne, dawną stolicę Polski dziennie odwiedzają tysiące turystów z całego świata. Warto zatem sprawdzić, co ciekawego można znaleźć w Krakowie i jak najlepiej zaplanować sobie wycieczkę, by cały weekend był wypełniony atrakcjami.

Co robić w Krakowie w zimowy weekend?

Zima w żadnym wypadku nie odstrasza turystów od zwiedzania każdego zakątku Krakowa. Ten okres roku jest jednym najlepszych, by poznać to piękne miasto i przekonać się, iż nie bez powodu wiele osób wraca tu co roku. Nasze zimowe zwiedzanie powinniśmy rozpocząć od słynnego w całej Europie jarmarku bożonarodzeniowego, który umiejscowiony jest w samym sercu Krakowa, czyli Rynku Głównym. To tam będziemy mogli skosztować specjałów kuchni polskiej oraz napić się rozgrzewającego grzanego wina.

Mroźna pogoda może skłonić nas do odwiedzenia znanych krakowskich muzeów. Muzeum Książąt Czartoryskich ze słynnym dziełem Leonarda Da Vinci, czy muzeum pod rynkiem z pewnością zaciekawi każdego turystę.

Najciekawsze zabytki w Krakowie

Mówiąc o najciekawszych zabytkach w Krakowie, warto w pierwszej kolejności skupić się po raz kolejny na sercu Krakowa, czyli okolicach Rynku Głównego. To tam właśnie znajdziemy słynny Kościół Mariacki, czyli jeden z najpopularniejszych kościołów w całej Polsce. Wysokie wieże są znakiem rozpoznawalnym widocznym z odległych części Krakowa. Zaraz obok kościoła, na środku rynku zwiedzić możemy Sukiennice, które od zarania dziejów pełniły w Krakowie funkcję typowo handlową. Przechadzając się tym uroczym miejscem nie sposób zatrzymać się przy niektórych kramach, by podziwiać niesamowite rękodzieła dostępne w sprzedaży.

Zwiedzając Kraków, grzechem byłoby nie odwiedzić centrum kulturalnego Krakowa, jakim jest Kazimierz. Jest to dawna żydowska dzielnica, w której do dnia dzisiejszego możemy zwiedzać synagogi oraz poznać historię polskich żydów kierując się do Muzeum Żydowskiego.

Zwiedzanie Wawelu

Najważniejszym jednak zabytkiem w Krakowie jest Zamek Królewski na Wawelu. Ten wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO kompleks pełni funkcję jednocześnie katedry, jak i ogromnego muzeum. To tam właśnie pochowani zostali najwybitniejsi polscy królowie tacy jak Stefan Batory czy Zygmunt III August, czy narodowi wieszcze jak Adam Mickiewicz. Wstęp do poszczególnych obiektów kompleksu jest osobno biletowany, jednak warto poświęcić co najmniej pół dnia na zapoznanie się z żywą historią Polski, która umiejscowiona jest w jednym miejscu. Do zwiedzania dla turystów dostępne są komnaty królewskie, prywatne apartamenty władców polskich, ale również skarbiec koronny i zbrojownia.

Atrakcje dla dzieci – Kraków i okolice

Kraków to miejsce, w którym nie brakuje również rozrywek dla najmłodszych turystów. Największą atrakcją dla dzieci z pewnością będzie zwiedzenie legowiska Smoka Wawelskiego – wizytówki miasta. Smocza Jama jest umiejscowiona zaraz przy Zamku Królewskim, w związku z czym bardzo łatwo tam dotrzeć. Dla łasuchów ciekawą propozycją będzie wizyta w Żywym Muzeum Obwarzanka. To tam można poznać historię krakowskiego przysmaku, ale również spróbujemy własnych sił w zrobieniu go samodzielnie. Okolice Krakowa również są bogate w ciekawe atrakcje dla dzieci i młodzieży. Wystarczy krótka przejażdżka samochodem lub pociągiem, by móc odwiedzić Kopalnię Soli w Wieliczce – jedną z najgłębszych kopalni, które można zwiedzać.

Podobne wpisy