Wycieczka dookoła świata – jak się przygotować?

Share:
wycieczka dookoła świata

W podróży dookoła świata nigdy nic nie wiadomo. Nasze plany zmieniają się na bieżąco i dopasowują do aktualnych potrzeb. W podróży dookoła świata chodzi o to, aby dobrze ją zorganizować będąc jeszcze w kraju, aby potem nie martwić się wszelkimi niedogodnościami lub różnymi przeciwnościami. Jeśli chcesz odłożyć wszystko na bok, podróżować, poznać nowych ludzi, zwiedzać zabytki, spróbować potraw z całego świata i stworzyć niezapomniane wspomnieni musisz wiedzieć jak krok po kroku zaplanować taką podróż i jak się zabezpieczyć w razie niebezpieczeństw, finansów czy pakowania plecaka. Oto krótki przewodnik.

Podróż dookoła świata i etapy jej planowania

  1. Tworzenie pierwszych założeń podróży i dobór krajów

Na samym początku warto usiąść z kartką i długopisem i zastanowić się jakie są nasze marzenia. Wyjeżdżając w taką podróż warto je poznać lub przypomnieć sobie, aby nic podczas podróży nam nie umknęło. Dobrze jest napisać wszystko. Miejsca do odwiedzenia, zwierzaki do zobaczenia, góry do zdobycia, święta do celebrowania i różne doświadczenia, których chcemy być częścią podczas naszego wyjazdu. Następnie dobrze by było dopasować te marzenia do listy krajów, które mamy w planach odwiedzić.

2. Planowanie

Gdy już podstawa jest zrobiona przejdźmy do konkretów, czyli planowania całej trasy. Jest to najtrudniejsze zadanie, ponieważ trzeba się do tego mocno przygotować. Należy sprawdzić do jakich krajów potrzebujemy wizę, na ile da się najdłużej i za ile.

Następnie trzeba sprawdzić niuanse pogodowe, aby nie natknąć się na jakieś katastrofy i miejsca, gdzie występują trzęsienia ziemi, tajfuny itp. Dobrze też znać prognozy, aby spakować się w miarę rozsądnie. Kolejnym etapem jest ułożenie dokładnej, terminowej trasy, podczas której będziemy mogli uczestniczyć w przeróżnych świętach i festiwalach, które sobie wymarzyliśmy. Jednak często dzieje się tak, że na miejscu plany totalnie się zmieniają pod wpływem różnych czynników i np. poznanych ludzi, aczkolwiek warto mieć dokładny plan przy sobie lub w pamięci, aby wiedzieć co się wokół nas dzieje i nie zapomnieć o ważnych szczegółach.

3. Odwiedzenie lekarza

To bardzo ważny etap przygotowań, ponieważ nie możemy polecieć chorzy w tak długą podróż. Przed wyjazdem dobrze jest zrobić sobie wszelkie badania krwi, moczu i kału. Warto tez zapytać lekarza o szczepionki, ponieważ w wielu krajach egzotycznych można zarazić się różnymi chorobami, dlatego lekarz powinien doradzić jaką szczepionkę, kiedy i w ilu dawkach. Przecież nie chcemy podczas podróży śmiertelnie zachorować lub zarazić się czymś tak poważnie, że będziemy musieli przerwać nasz trip. Na podróż konieczne jest ubezpieczenie medyczne, w przypadku nieoczekiwanej choroby lub kontuzji

4. Zaplanuj swoje finanse

Ważne jest ubezpieczenie w przypadku kradzieży. Przygotuj się do tego przed wyjazdem. Zastanów się również jaką kwotę chcesz przeznaczyć na taki wyjazd i czy chcesz żyć na nim jak król, czy może wolisz wybierać tańsze rozwiązania. To ważne przy obliczaniu kosztów tak samo jak czas, na który się wybieramy. Zostaw komuś zaufanemu w Polsce swoje hasło do banku, aby w razie konieczności mógł Ci przelać potrzebną kwotę, a na wyjeździe staraj się korzystać z gotówki. Dodatkowo powinieneś mieć dwie kopie paszportu i ważnych dokumentów potrzebnych do podróży.

5. Pakowanie

Pakowanie jest bardzo trudne, gdy zabieramy ze sobą tylko podróżny plecak. W takiej sytuacji musimy zabrać najpotrzebniejsze rzeczy – najlepiej szybkoschnące ubrania, bardzo wygodne buty. Spośród swoich codziennych ubrań weź jeden fajny strój do przebrania się, gdy będziesz chciał wyjść na imprezę, czy do teatru.

podróż dookoła świata

Podróż dookoła świata – cena

Ceny mogą się od siebie różnić w różnych krajach, które zamierzamy odwiedzić. W zależności też od naszych wymagań musimy mniej więcej obliczyć ile pieniędzy będziemy potrzebować. W obliczeniach warto uwzględnić noclegi, bilety wstępu, wyżywienie, transfery i jeśli chcemy dodatkowe pieniądze na nieprzewidziane wydatki, czyli pamiątki, imprezy i sytuacje awaryjne.

Podróż dookoła świata – trasa

Trasę dobieramy według własnych upodobań i marzeń. Istnieje ogromna lista krajów, które są świetnie skomunikowane, czy to samolotami, czy drogą lądową, czyli pociągami i dobrymi drogami do poruszania się busem, czy autem. Wielu podróżników wybiera się w podróż dookoła świata autostopem, aby sprawdzić swoje możliwości i poznać samego siebie.

Podobne wpisy