Zamek w Malborku – największa gotycka budowla na świecie

Share:

Faktem jest, że nie cenimy tego, co mamy pod nosem. Jeździmy po Europie i odleglejszych kontynentach w poszukiwaniu imponujących budowli, a przecież właśnie w Malborku znajduje się ogromny kompleks zamkowy.

Zamek w Malborku – zwiedzanie

Na zwiedzanie Zamku Krzyżaków warto przeznaczyć kilka godzin, jeśli nie cały dzień. Zależy to przede wszystkim od naszego tempa i tego, co chcemy zobaczyć. Wielu ogranicza się do stanięcia na tle fortyfikacji, zrobienia kilku zdjęć i ruszenia dalej. Niemniej na muzea i eksponaty, które skrywają się pośród murów warto rzucić okiem. Zwiedzenie wnętrz z grupą pod opieką przewodnika trwa około trzy godziny. Możliwe jest też wybranie w określonych godzinach krótszej, półtoragodzinnej opcji. Z pewnością warto się zastanowić, czy jeśli przyjeżdżamy z małymi dziećmi, to będą one w stanie wytrzymać dłuższą wycieczkę.

Zamek w Malborku – ciekawostki historyczne

Tak naprawdę w Zamku w Malborku zapisanych jest kilka wieków polskiej historii. Sama budowla jest mieszanką różnych styli architektonicznych, i odkodowywanie ich wszystkich to nie lada gratka. Dodatkowo, Malbork to świetne miejsce do przypomnienia sobie skomplikowanych relacji polsko-krzyżackich. Z reguły gdy myślimy o tym zakonie przed oczami mamy bitwę pod Grunwaldem. Jednak  historia jest bardziej zawiła. Warto wspomnieć choćby Oblężenie Malborka z 1457 roku, które stanowiło jedno z ważniejszych wydarzeń wojny trzynastoletniej.  Niech o atrakcyjności całego zespołu zamkowego świadczy to, że znalazł się on na prestiżowej liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Ta imponująca budowla swoje już przeszła, wielokrotnie w historii była niszczona, zdobywana, dewastowana i rujnowana – za każdym razem udawało się ją jednak naprawić. Obecnie mamy szczęście oglądać ją w pełni odrestaurowaną, a jest na co patrzeć. Zamek wielkich mistrzów krzyżackich w Malborku uznawany jest bowiem za jeden z największych zabytków średniowiecznych w Europie.

Atrakcje – Malborku

Na fanów rekonstrukcji historycznych czeka w Malborku nie lada gratka. W lipcu odbywa się bowiem Oblężenie Malborka, w ramach którego można zobaczyć rycerzy w akcji. Towarzyszą temu również turnieje, które będą z pewnością ogromną przyjemnością nie tylko dla pasjonatów, ale i dzieci.

Zamek w Malborku – cennik

Bilety można nabyć przez internet lub na miejscu. Co ważne, nie ma ograniczeń odnośnie rozmiarów grupy. Wycieczki odbywają się co pół godziny, więc całość zorganizowana jest bardzo sprawnie. Same ceny zmieniają się z sezonami, aczkolwiek kosztują one od 25 do 47 PLN zależnie od tego, czy wybieramy wersję trzy- czy półtoragodzinną. Jeśli chcemy zabrać na wycieczkę kogoś z zagranicy, to w określonych porach dnia wyruszają także przewodnicy anglo-, niemiecko- i rosyjskojęzyczni. Na koniec dodajmy, że godziny otwarcia zamku w Malborku stale się zmieniają, zależnie od świąt i sezonów. Dlatego warto przed wizytą zadzwonić i upewnić się, że kogoś na miejscu zastaniemy.

Podobne wpisy