Atrakcje turystyczne w Szczyrku. Pomysły na spędzenie czasu

Share:
Szczyrk - atrakcje turystyczne

Szczyrk to niewielkie miasteczko w południowej części naszego kraju, które malowniczo zlokalizowane jest w paśmie górskim Beskidu Śląskiego. Na co dzień, miasto to zamieszkiwane jest przez nieco ponad 5 tysięcy mieszkańców, jednak – zarówno w sezonie letnim jak i zimowym – roi się tam od podróżnych. Wobec tego, jakie atrakcje czekają na nas w Szczyrku i jak spędzić tam swój wolny czas?

Szczyrk – podstawowe informacje

Szczyrk to niewielkie miasto, które – jak zostało już wspomniane – zlokalizowane jest w południowej Polsce. Dokładniej znajduje się ono w województwie śląskim, w powiecie bielskim i zamieszkiwane jest przez 5,7 tysięcy osób. Szczyrk może pochwalić się wyjątkowo zróżnicowanym ukształtowaniem terenu. Różnice wysokości pomiędzy poszczególnymi częściami miasta wahają się od 470 do 1257 metrów nad poziomem morza. Warto zauważyć, że sama turystyka w Szczyrku zaczęła rozwijać się dopiero po I wojnie światowej, kiedy to dostrzeżono w tym regionie ogromny potencjał. Szybko więc powstawały obiekty i tereny narciarskie w okolicy, a w samym miasteczku przygotowywano bazę noclegową i gastronomiczną. Od tego momentu, Szczyrk rozwijał się w wyjątkowo szybki sposób i zyskiwał sobie międzynarodową sławę. Co ciekawe, choć miasto to głównie kojarzone jest z nowoczesnymi wyciągami i trasami zjazdowymi, to nawet w sezonie letnim nie brakuje tu turystów. Wynika to z faktu, że pobliskie tereny są idealne do uprawiania trekkingu, a Szczyrk oferuje wiele tras i szlaków turystycznych o maksymalnie zróżnicowanym poziomie trudności. To idealne miasteczko na wypoczynek dla par, znajomych, a także i rodzin z małymi dziećmi.

Jak dojechać do Szczyrku?

Szczyrk jest miasteczkiem, które usytuowane jest w pobliżu ważnych dróg i szlaków komunikacyjnych. Wobec tego, większość podróżnych nie powinna mieć większych problemów z dojazdem. Jeśli odbywamy podróż przy pomocy własnego samochodu, wówczas warto wiedzieć, że:

  • z Bielska-Białej do Szczyrku jest jedynie 20 kilometrów i dojedziemy tam drogą oznaczoną numerem S1 (zjazd w kierunku Szczyrku na wysokości miasteczka Rybarzowice).
  • z Żywca do Szczyrku jest około 18 kilometrów i dojedziemy tam kierując się drogą oznaczoną również numerem S1 – uwzględniając zjazd na wysokości miasteczka Rybarzowice.
  • z Wisły do Szczyrku jest około 22 kilometry i dojedziemy tam drogą numer DW 942.

Jak więc widać, dojazd do Szczyrku zdecydowanie nie powinien być dla nas większym problemem. Warto zauważyć, że z większych miast jak np. z Krakowa, Tych, Bielska – Białej czy Jastrzębia Zdroju kursują również kierunkowe autobusy, które dowożą podróżnych do miasteczka. Z okolicznych wiosek, możemy do Szczyrku dostać się po prostu za pomocą standardowej komunikacji miejskiej.

Szczyrk – noclegi

Wspomniane już zostało, że od momentu w którym Szczyrk zaczął nabierać turystycznego znaczenia w naszym kraju, nastąpił jednocześnie szybki rozwój dostępnej tam bazy noclegowej. Trzeba sobie więc jasno powiedzieć, że ze znalezieniem miejsca na pobyt żaden turysta nie powinien mieć większego problemu. Warto jednak pamiętać o tym, że z racji na popularność Szczyrku, warto dokonywać rezerwacji z dość dużym wyprzedzeniem, gdyż w sezonie zarówno pokoje jak i apartamenty bardzo szybko się zapełniają. Turyści podróżujący do Szczyrku mogą korzystać z różnorodnej oferty noclegowej. Największą popularnością cieszą się pokoje w tradycyjnych, góralskich domkach lub prywatne kwatery noclegowe. Są one dość niskobudżetowe, a mimo wszystko reprezentują sobą dość wysoki poziom. Jednocześnie nie oznacza to, że w Szczyrku nie znajdziemy również bardziej luksusowych obiektów noclegowych, a nawet czterogwiazdkowych hoteli. Faktem jest to, że pobyt w nich będzie o wiele droższy, jednak gwarantują one o wiele wyższe standardy zakwaterowania. Baza noclegowa w Szczyrku jest więc maksymalnie zróżnicowana, a dosłownie każdy znajdzie tam idealny nocleg dla siebie. Oto kilka przykładów obiektów hotelowych, którymi można zainteresować się w Szczyrku:

  • Hotel Meta Resort and Vine SPA – jest to czterogwiazdkowy i wyjątkowo luksusowy obiekt noclegowy, który zapewnia nam dostęp do basenów, SPA oraz szeregu innych udogodnień;
  • Ośrodek Wczasowy Panorama Szczyrk – jest to z kolei idealna propozycja hotelu dla rodzin, podróżujących z małymi dziećmi. Hotel ten oferuje zakwaterowanie w pokojach rodzinnych i szereg innych atrakcja dla maluchów;
  • Ośrodek Zagroń – to z kolei idealna propozycja dla narciarzy i miłośników sportów zimowych. Hotel ten dysponuje basenem i znajduje się maksymalnie blisko – 500 metrów – od stoków narciarskich;
  • Śnieżny Dom – to z kolei propozycja apartamentów/prywatnych kwater dla gości, którzy poszukują niskobudżetowego noclegu.

Podróżujący do Szczyrku mają więc wiele możliwości, by dopasować nocleg do swoich potrzeb.

Szczyrk - zima

Co zjeść w Szczyrku?

Baza gastronomiczna w Szczyrku – podobnie jak baza noclegowa – również daje nieograniczone możliwości wyboru. Faktem jest, że w większości lokali dominuje kuchnia tradycyjna i góralska, więc nie zabraknie nam pieczonych oscypków z sosem żurawinowym, czy także mięsnych i sycących dań. Jeśli jednak zależy nam na zapoznaniu się z konkretnymi lokalami gastronomicznymi, wówczas możemy sprawdzić menu w:

  • Restauracja „Pierogarnia Bracka” w Szczyrku – to nieco odmienny lokal, który zaserwuje nam smakowite i dość tanie pierogi domowej roboty!
  • Stara Karczma – to dość ekskluzywny lokal, gdzie zderzymy się z dość wysokimi cenami. Niemniej jednak serwowane tam dania góralskie z pewnością będą ucztą dla naszego podniebienia.
  • Restauracja Ciosana – to idealna propozycja dla miłośników góralskiej kuchni oraz oszczędności – jest to bowiem jedna z tańszych restauracji w Szczyrku.

Największe atrakcje w Szczyrku

Turyści wybierający się do Szczyrku mogą być pewni tego, że atrakcji im nie zabraknie. Miasto to przygotowało świetną bazę rozrywkową zarówno dla najmłodszych jak i dla nieco starszych. Wobec tego, jakie są największe atrakcje w Szczyrku?

 Szczyrk – stoki

Szczyrk od zawsze był jednym z najlepiej zaaranżowanych ośrodków narciarskich w południowej Polsce. Możemy więc szaleć tam na nowoczesnych stokach jak np:

  • Szczyrk Mountain Resort;
  • Beskid Sport Arena;
  • The Ski Resort White Cross

Karnety warto kupić online, by uniknąć kolejek przy kasach biletowych.

Szczyrk – trasy narciarskie

Nartostrady w Szczyrku z reguły są wyposażone w systemy naśnieżania i wygładzania tras, a co za tym idzie oferują idealne warunki do szusowania po stokach. W ośrodku znajdziemy ponad 25 kilometrów tras przeznaczonych do narciarstwa biegowego, zjazdowego, a także od skialpinizmu. Najdłuższa trasa ma długość równą 2 kilometry i przeznaczona jest dla nieco bardziej zaawansowanych narciarzy. W ośrodku znajdziemy także 2,6 kilometrów tras, które przeznaczone są do jazdy nocnej.

 Kolej linowa w Szczyrku

Wśród wielu turystów w Szczyrku krąży opinia, że dostępna w Szczyrk Mountain Resort kolejka linowa zapewnia spektakularne widoki. Przejażdżka wieloosobową gondolą pomiędzy górskimi szczytami jest jednym z najlepszych sposobów na relaks i spędzenie wolnego czasu. Górna stacja najpopularniejszej kolejki znajduje się na Hali Skrzyczeńskiej na wysokości 1000 metrów. Ciekawostką jest fakt, że kolej linowa jest także udostępniona dla rowerzystów.

Szczyrk - wyciąg

Szczyrk – szlaki turystyczne

Wspomniane już zostało, że w sezonie letnim można w Szczyrku skorzystać z wielu kilometrów tras turystycznych. Są one podzielone pod względem poziomu trudności. Do najpopularniejszych z nich można zaliczyć:

  • szlak niebieski – Ostre – Szczyrk – Szczyrk Centrum – Schronisko PTTK na Klimczoku – Bystra – Wilkowice;
  • szlak żółty – Szczyrk Centrum – Szczyrk Biła – Przełęcz Karkoszczonka – Brenna Bukowa.

Niektóre szlaki trekkingowe są również odpowiednie dla rodzin z małymi dziećmi!

Skocznia w Szczyrku

Jedną z większych atrakcji w Szczyrku jest także kompleks Skalite im. Beskidzkich Olimpijczyków. Tworzą go trzy skocznie narciarskie o zróżnicowanych wymiarach. To właśnie na tych skoczniach odbywa się wiele, międzynarodowych zawodów jak np. Letnie Grand Prix w skokach narciarskich. Jeśli więc będziemy mieć odrobinę szczęście, być może spotkamy wielu, znakomitych skoczków narciarskich, którzy na naszych oczach będą walczyć o najwyższe trofea.

Co jeszcze warto zobaczyć w Szczyrku?

Powyżej wspomniane zostały jedynie największe atrakcje, z jakimi możemy spotkać się w Szczyrku. Warto jednak mieć na uwadze to, że w miasteczku tym możemy zobaczyć i doświadczyć znacznie więcej, niż może się nam to tylko wydawać. Wobec tego, co jeszcze czeka na nas w Szczyrku?

Kościół w Szczyrku

Kościół św. Jakuba Apostoła w Szczyrku to jednak z tych budowli sakralnych, których nie można pominąć. Znajduje się on przy ulicy Beskidzkiej 107. Ta drewniana i wyjątkowo skromna budowla stała się prawdziwą dumą dla mieszkańców Szczyrku i jedną z większych atrakcji turystycznych.

Beskidzka Galeria Sztuki

Jeśli interesujemy się sztuką i wszelkimi jej przejawami, wówczas możemy odwiedzić Beskidzką Galerię Sztuki. Jest to miejsce, w którym możemy także wziąć udział w niezwykle interesujących wykładach odnośnie malarstwa współczesnego, a także odnośnie wyrobów ceramicznych. Tego miejsca również nie wolno nam pominąć w Szczyrku!

Podobne wpisy