Waszyngton – stolica Stanów Zjednoczonych, którą warto zobaczyć

Share:

To mniej popularna destynacja – z reguły oglądamy Los Angeles czy Nowy Jork. Jednak Waszyngton także ma swoje do zaoferowania, i warto się tej stolicy ogromnego państwa jakim są USA przyjrzeć.

Waszyngton DC – krótka historia

Znajdująca się na Wschodnim Wybrzeżu stolica powstała u zarania Stanów Zjednoczonych jako państwa. Waszyngton otrzymał prawa miejskie w 1790 roku – znajdujące się nad rzeką Potomak kiełkujące miasto otrzymało słynny tytuł Dystryktu Kolumbii po tym, gdy uznano, że stolica potrzebuje odrębnego statusu administracyjnego.

W 1814 roku doszło do incydentu znanego jako spalenie Waszyngtonu. Była to akcja odwetowa ze strony Brytyjczyków za spalenie Yorku (dzisiejsze Toronto) podczas wojny brytyjsko-amerykańskiej. Przez ten pożar budowa Kapitolu utknęła aż do 1868 roku.

Innym pamiętnym wydarzeniem związanym z historią miasta jest oczywiście zamach terrorystyczny 11.09.2001. Jeden z uprowadzonych samolotów miał uderzyć w znajdujący się w Waszyngtonie Pentagon. Jednak pasażerowie w desperackiej próbie odzyskania kontroli nad lotem zmienili tor lotu i rozbili się w stanie Pensylwania.

Waszyngton – stan najgorszych kierowców w USA

Co ciekawe, miasto Waszyngton regularnie znajduje się w ścisłej czołówce, jeżeli chodzi o najgorszych kierowców. Co kilka lat prym wiodą inne stany, niemniej stolica zawsze znajduje się gdzieś w okolicy podium. Według statystyk ubezpieczalni w Dystrykcie Kolumbii kierowcy zgłaszają zdarzenia na drodze średnio co 3,9 roku, podczas gdy średnia krajowa wynosi raz na dekadę. Powiązane jest to także ze zmianami pogodowymi. Gdy tylko śnieg pojawia się na ulicach całe miasto zostaje sparaliżowane. Instytucje się zamykają, dzieci nie chodzą do szkoły, a praca zwalnia. Taki stan rzeczy może trwać nawet 2-3 dni.

Waszyngton – pogoda i ciekawostki

Jak już wspomniano powyżej, Waszyngton zmaga się z ekstremalnymi problemami atmosferycznymi. Zima potrafi dać w kość nie tylko kierowcom, ale także pracownikom, uczniom czy służbom porządkowym. Co ciekawe, takie kuriozalne sytuacje związane są nie tylko z gwałtownymi opadami śniegu, lecz również z atakami mrozu.

Jeśli chodzi o ciekawostki, to warto przede wszystkim wyróżnić architekturę miasta. W plebiscycie „America’s Favourite Architecture” aż 6 na 10 miejsc zajęły budynki z Waszyngtonu. Wśród wyróżnionych znalazły się między innymi Biały Dom, Kapitol czy Pomnik Lincolna. Ponadto zwiedzanie miasta jest ułatwione dzięki bezpłatnym muzeom i instytucjom, które można zwiedzić. W ten sposób można zobaczyć tak słynne budynki jak Kapitol, Bibliotekę Kongresu czy Biały Dom. Jeśli chodzi o atrakcje tego typu można także rozważyć przejażdżkę metrem, które należy do najładniejszych na świecie. Według statystyk tylko w Chicago oraz Nowym Jorku więcej Amerykanów korzysta z metra. I nic w tym dziwnego, bo jest ono naprawdę imponujące. Ta podziemna perełka została oddana do użytku w 1976 roku – a więc relatywnie późno. Za sprawą decyzji Johna Kennedy’ego nie szczędzono przy tej inwestycji. Władzom zależało na stworzeniu wizytówki dla stolicy państwa.

Podobne wpisy