Grand Canyon w Kolorado – ciekawostki

Share:

Wycieczka do USA to marzenie wielu z nas. Kraj możliwości i miasta, które nigdy nie śpią to tylko początek atrakcji jakie możemy tam spotkać. Bezapelacyjnie miejscem, którego nie sposób pominąć jest Wielki Kanion w Kolorado. Znajduje się on na liście światowego dziedzictwa UNESCO, ze względu na najbardziej spektakularny i zapierający dech w piersiach przełom rzeki. Warto go odwiedzić, by poznać świadectwa monumentalnych dzieł przyrody.

Park Narodowy Wielkiego Kanionu – historia w skrócie

Utworzony w 1919 roku, na północy stanu Arizona, jest jednym z najstarszych parków narodowych w całych Stanach Zjednoczonych. Obejmuje on w całości Wielki Kanion Kolorado, a także przełom rzeki Kolorado, zaliczany do najpiękniejszych na świecie. Jego historia sięga jednak roku 1893, kiedy to po raz pierwszy zwrócono uwagę na ten niesamowity obszar i objęto go ochroną, jako zwykły leśny rezerwat. Większe zmiany nadeszły wraz z prezydentem Theodorem Rooseveltem. Dostrzegł on walory i ogromne znaczenie naukowe, największego naturalnego kanionu w USA. W 1908 roku ustanowił on tam pomnik narodowy. To dało początek przekształceniom zapoczątkowanym przez Kongres. W 1919 roku oficjalnie tereny północnej Arizony za Park Narodowy Wielkiego Kanionu. 56 lat później postanowiono znacznie rozszerzyć obszar parku, włączając do niego drugi Grand Canyon National Monument, czyli pomnik narodowy. W 1975 roku doceniony na arenie międzynarodowej Kanion Kolorado został wpisany na listę UNESCO. Dzięki powstaniu tego parku, udało się zapobiec budowie zapory wodnej na rzece Kolorado. Przyroda na tym obszarze, przetrwała nie dotknięta przez cywilizację.

Rzeka Kolorado – najszersza rzeka świata

Malownicza rzeka Kolorado, rozciągająca się od terytorium Meksyku po Stany Zjednoczone, jest jedną z najszerszych rzek świata. Przepływając przez Kanion Kolorado, osiąga ona nawet 29 kilometrów szerokości. Powierzchnia jej dorzecza wynosi około 632 tysiące kilometrów kwadratowych. Uznawane jest to za najszerszych i największych przełomów rzeki, jednak nie jest on najgłębszy. Swoje źródła czerpie w Zatoce Kalifornijskiej, a dokładniej w Górach Skalistych. To właśnie ona, przecinając swoim biegiem Wyżynę Kolorado, utworzyła Wielki Kanion, jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów. Coraz popularniejsze stały się również spływy rzeką Kolorado i możliwość bliższego poznania jednego z cudów świata.

Wielki Kanion – wycieczka pełna pięknych widoków

Obszar przełomu rzeki Kolorado, jest jednym z najczęściej i najchętniej fotografowanych na świecie. Nic dziwnego, skoro przyroda żyje tam swoim naturalnym rytmem, bez niszczycielskiej ingerencji człowieka. Zapierające dech w piersiach wschody i zachody słońca, stanowią okładki popularnych magazynów podróżniczych. Stając na krawędzi Kanionu Kolorado, można nacieszyć oko bezkresną głębią i olbrzymimi formacjami skalnymi, które powstały w sposób naturalny, tylko dzięki przepływającej rzece. Znajdziemy tam również rozległe płaskowyże, labirynty czy iglice, a także wodospady kontrastujące z zielonymi łąkami. Bez względu na to, ile zdjęć oferuje Internet, nic nie zastąpi doświadczenia tego na własnej skórze.

Podobne wpisy