Joshua Tree – aktywny dzień na pustyni

Share:

Pustynia tylko niewielu kojarzy się z miejscem atrakcyjnym turystycznie. Okazuje się jednak, że istnieją zakątki, gdzie nawet w tak niekorzystnych warunkach można atrakcyjnie i aktywnie spędzić czas. Jednym z nich jest Park Joshua Tree umiejscowiony w południowo-wschodniej części Kalifornii. Wystarczy tylko pamiętać, aby zaopatrzyć się w odpowiednią ilość wody.

Park Narodowy Joshua Tree

Park narodowy Joshua Tree leży na styku dwóch pustyń: Kolorado i Mojave i zajmuje powierzchnię prawie 3200 km². Nazwę zawdzięcza porastającej tamten obszar jucce krótkolistnej, nazywanej właśnie drzewem Jozuego. Park ustanowiono w roku 1936 roku, jako rezerwat-pomnik przyrody ze względu na ogromną różnorodność roślinności pustynnej. w 1994 roku przekształcono go w Park Narodowy.

Joshua Tree – zwiedzanie, ceny, jak dojechać?

Park położony jest o kilka godzin jazdy od takich miast, jak Los Angeles, Las Vegas, San Diego czy Phoenix. Najłatwiej dojechać tam z drogi międzystanowej nr 10 lub California Highway 62. Najbliższe lotnisko jest w Palm Springs. Rocznie odwiedza go około 2,8 miliona turystów, a wysoki sezon trwa od października do maja. Otwarty dla zwiedzających jest przez cały rok również w święta, przez całą dobę. W niektóre z nich wstęp jest darmowy. Wejściówki do parku można nabyć na stacjach wjazdowych oraz w centrach dla zwiedzających. Opłata tygodniowa za samochód osobowy wynosi 30 dolarów i obejmuje pasażerów, którzy się nim poruszają. Motocykliści za siedmiodniowy pobyt w Parku muszą zapłacić 25 dolarów, a turyści poruszający się pieszo lub na rowerach 15 dolarów. Istnieje możliwość wykupienia rocznej imiennej karty wstępu, która za samochód osobowy wynosi 55 dolarów. Dzieci do 15 roku życia zwolnione są z opłat. Opłaty za grupy zorganizowane zależą od liczby pasażerów i wynoszą do 6 turystów 25 dolarów + 15 dolarów za osobę, 7-15 osób zapłaci 50 dolarów, a 16-25 60 dolarów. Grupy powyżej 26 osób ponoszą koszt 150 dolarów i wymagają zezwolenia na komercyjne wykorzystanie dróg parku, wycieczki szkolne wjeżdżają za darmo. Dla zwiedzających otwarta jest przestrzeń parku oraz cztery centra turystyczne (w dni świąteczne nieczynne). Na terenie Parku dostępnych jest 9 kempingów z ponad 500 miejscami noclegowymi.

Joshua Tree – co zobaczyć w Parku Narodowym?

Park Narodowy Joshua Tree jest niezwykłym miejscem ze względu na występującą tam pustynną roślinność. Amatorzy fotografowania mają do swojej dyspozycji niezwykłe krajobrazy oraz przedstawicieli flory i fauny. Na terenie parku rosną nie tylko wspomniane już drzewa Jozuego, ale również kaktusy cholla, które potrafią przetrwać w temperaturze do minus 60 stopni. W parku rośnie około 700 unikatowych gatunków roślin. Od typowych pustynnych przedstawicieli flory po roślinność występującą w oazach, których na terenie parku jest pięć z charakterystyczną palmą waszyngtonią nitkowatą. Na terenie parku żyje też wiele gatunków zwierząt między innymi jaszczurki, ptaki, nietoperze, owady czy ssaki. Zwolennicy większej aktywności maja sposobność uprawiania wspinaczki górskiej, jazdy na rowerze, jazdy konnej, wędrówek, organizowane są warsztaty geologiczne, nocą zaś panują idealne warunki do obserwacji gwiazd. Warto również zwiedzić wystawy archeologiczne i etnograficzne poświęcone rdzennym kulturom zamieszkującym niegdyś terytorium Parku.

Podobne wpisy