Hong Kong – subiektywny przewodnik

Share:

Hong Kong to jedno z najgęściej zaludnionych miejsc na świecie i wielka światowa metropolia. Pomimo niesamowitej ciasnoty miasto posiada swój urok i cały czas się rozwija, a jego mieszkańcy udowadniają całemu światu, że potrafią pokonać największe trudności związane z brakiem miejsca.

Hong Kong – stolica z piękną historią

Hong Kong to autonomiczny region Chin, który znajduje się nad Morzem Południowochińskim. Składa się z trzech części: wyspy Hong Kong, która nazywana jest także Victorią, Koulunu oraz Nowych Terytoriów. Łącznie do regionu należy 263 wysp, ale wiele z nich nie jest zamieszkałych. Odległość pomiędzy najdalej wysuniętymi punktami od południa do północy wynosi 38 kilometrów, natomiast odległość od wschodu do zachodu to około 50 kilometrów.

Nazwa Kong Kong pochodzi z języka kantońskiego i oznacza „pachnący port”. Przez setki lat miejsce to należało do Cesarstwa Chińskiego, a skalista wysepka zamieszkana była przez niewielu rybaków. W 1841 roku przybyli tutaj Brytyjczycy. Po klęsce Chin w wojnie opiumowej cesarz przekazał Wielkiej Brytanii wyspę Hong Kong, aby mogli mieć do dyspozycji swój własny port. Początkowo nic nie zakładało, że będzie to jedno z najważniejszych i największych miast w Azji. Wyspa nie była duża i nie było tutaj warunków, aby zbudować porządną drogę i normalne domy. Brytyjczycy przejęli wkrótce część na stałym lądzie o nazwie Koulun (ang. Kowloon) i wydzierżawili od Chin na 99 lat Nowe Terytoria, które miały być spichlerzem dla kolonii. Victoria była nieformalną stolicą całego Hong Kongu. Największy rozkwit miasta nastąpił w XX wieku. W 1984 roku doszło do podpisania kolejnej umowy brytyjsko-chińskiej. Po okresie dzierżawy cały region miał wrócić do Chin w 1997 roku. Tak się właśnie stało, ale Chińska Republika Ludowa musiała przyznać władzom Hong Kongu autonomię do 2047 roku w wielu sprawach, szczególnie gospodarczych. Dzisiaj Hong Kong to miasto z największą ilością wieżowców na całym świecie, wielkie centrum finansowe i handlowe. Liczba mieszkańców regionu wynosi obecnie ponad 7 milionów.

Chiny – ciekawe miejsca w Hong Kongu

W Hong Kongu istnieje bardzo dobra infrastruktura dla turystów i pełno atrakcji. Do najchętniej odwiedzanych miejsc należy promenada w dzielnicy Tsim Sha Tsui przy Victoria Harbour z której roztacza się przepiękna panorama na centrum. Warto także odwiedzić wspaniałe muzea w mieście np. Muzeum Nauki, Muzeum Historyczne i Muzeum Kosmosu. Najsłynniejsze miejsce wśród turystów to jednak Wzgórze Victorii, czyli Victoria Peak. Na szczyt można się dostać zabytkowym tramwajem, który kursuje co 10 minut. Z tarasu widokowego turyści podziwiają bajeczny widok na miasto zarówno w dzień jak i w nocy (przy dobrej pogodzie). Fani kina powinni koniecznie zobaczyć Aleję Gwiazd z gwiazdami wtopionymi w chodnik i pomnikiem Bruce’a Lee. Przemysł filmowy w Hong Kongu przez wiele lat był trzecim co do wielkości na świecie po Bollywood i Hollywood.

Aby zaznać trochę spokoju i wyciszyć się od zgiełku miasta można wybrać się na największą wyspę Hong Kongu zwaną Lantau. Znajduje się tam klasztor Po Lin razem z posągiem Buddy Tian Tian. Jest to największy na świecie posąg siedzącego Buddy, który mierzy 34 metry i warzy 250 ton.

Godzina w Hong Kongu

Hong Kong znajduje się w strefie czasowej UTC+08:00. Oznacza to, że różnica czasu pomiędzy Polską, a Hong Kongiem wynosi 7 godzin. Jeżeli w Warszawie jest godzina 9:00 rano to w Hong Kongu jest wówczas godzina 16:00 po południu.

Hong Kong – atrakcje dla dzieci

W Hong Kongu nie brakuje rozrywek dla rodzin z dziećmi. Dwa najpopularniejsze miejsca to ogromne parki rozrywki – Ocean Park oraz Disneyland Resort. Ocean Park mieści się na południowym skrawku wyspy Hong Kong. Jest tam oceanarium wraz z wieloma atrakcjami wodnymi podzielonymi na 8 różnych stref tematycznych. Największym parkiem rozrywki jest jednak Hong Kong Disneyland Resort, które znajduje się na wyspie Lantau. Cały ośrodek składa się z 7 obszarów tematycznych i zbudowany został zgodnie z chińskimi zasadami feng shui.

Podobne wpisy