Myśląc o najwyższych górach świata nie sposób nie skierować swoich oczu w kierunku Nepalu. Ten niewielki górski kraj z fascynującą historią i kulturą, położony w Himalajach niezmiennie fascynuje i porusza. Owiana mgłą stolica tego niedostępnego państwa – Katmandu – od lat przyciągała poszukiwaczy oświecenia, zafascynowanych buddyzmem oraz ludzi, którzy po zanurzeniu się w magii tego miasta wyruszali wyżej by zmierzyć się z bezwzględnymi Himalajami.
Historia i największe atrakcje Katmandu
Miasto zostało założone w 724 roku przez króla Gunakamadeve i pierwotnie nosiło nazwę Kantipura. Pod znaną dzisiaj nazwą miasto funkcjonuje dopiero od roku 1593. Do końca XVII wieku Katmandu było jednym z niezależnych państw-miast (taka też była wtedy forma organizacyjna całego Nepalu). Swój rozkwit miasto przeżywało w XVII wieku za panowania dynastii Malla. Szczególnie w historii Katmandu dla jego rozwoju kulturowego i infrastrukturalnego przyczynił się pochodzący z tej dynastii władca o imieniu Pratap.
Kraj został zjednoczony dopiero w 1768 roku przez Gurkhów pod wodzą Prithvi Narajan Szacha. Od tego momentu skończyła się niezależność Katmandu, jednak nie straciło ono swojej wiodącej roli w kraju. Nowy porządek polityczny zniósł używanie języka newari i zastąpił go językiem nepali.
W roku 1934 miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone przez trzęsienie ziemi.
Do największych atrakcji turystycznych Katmandu zaliczyć trzeba Durab Square na którym znajduje się pałac królewski Hanuman Doka. Ponadto nieopodal odkryć można świątynię Shiva Maju Deval, czy świątynię Jaganath Temple, w której umiejscowiony jest dzwon Great Bell. Ma on moc odstraszania złych duchów i pełni rolę strażnika, ochraniającego mieszkańców przed złymi mocami.
Dzielnicą turystyczną przepełnioną hotelami, restauracjami i innego typu infrastrukturą dla podróżnych jest Thamel – niegdyś dzielnica handlowa miasta.
Geografia oraz atrakcje Nepalu
Nepal jako kraj położony w Himalajach pokryty jest górami w około 80% swojego terytorium. Państwo to od północy graniczy z Chińską Republiką Ludową i od południa z Indiami. W kraju tym spotykają się ze sobą dwie strefy klimatyczne – na północy panuje klimat górski, z suchym ostrym powietrzem, na południu natomiast występuję klimat zwrotnikowy monsunowy. Dlatego też południowa część Nepalu pokryta jest bujną roślinnością.
Z uwagi na charakterystykę ukształtowania terenu Nepal jest krajem odwiedzanym przez liczne ekipy profesjonalnych himalaistów. To na północnych terenach tego państwa rozciągają się Himalaje Wysokie, w których znajduje się najwyższa góra świata – Mont Everest. Poza nim ten łańcuch górski skupia pozostałe ośmiotysięczniki takie jak: Kanczendzonga, Lhotse, Makalu, Manaslu, Annapurna, Dhaulagiri czy Czo Oju.
W środkowej części kraju mniej wytrawni fani górskich wędrówek mogą sprawdzić swoje możliwości na nieco niższym, jednak wciąż wymagającym łańcuchu górskim Himalajów Małych, których szczyty osiągają od 2400 m n. p. m. do 4300 m n. p. m. Z tego względu Nepal jest światową stolicą szeroko pojętego trekkingu i wspinaczki wysokogórskiej.
Flaga Nepalu i jej nietypowy kształt
Flaga Nepalu jako jedyna na świecie nie opiera się – w przeciwieństwie do wszystkich innych flag – na tradycyjnym prostokątnym kształcie. Składa się ona z połączonych chorągwi, które mają kolor różanecznika (rododendronu), będącego narodowym symbolem Nepalu. Widoczne dziś na fladze tego kraju wizerunki słońca i księżyca posiadały aż do roku 1962 ludzkie twarze, które od tego momentu zostały usunięte a spersonifikowanemu dotąd wzorowi nadano bardziej symboliczny i nowoczesny charakter.