Jordania – Petra – miasto wykute w skale

Share:

Petra to miasto znane z tego, że jest w całości wykute otaczającej skale. To starożytna miejscowość położona na pustyni w południowo-zachodniej części Jordanii. Jest to jedno z najbogatszych

i największych stanowisk archeologicznych na świecie w dominującym krajobrazie z czerwonego piaskowca. Otoczona górami i licznymi wąwozami tworzy piękną panoramę przyciągającą tysiące turystów rocznie.

Skalne miasto Petra

Petra jest położona między Morzem Czerwonym a Morzem Martwym, zamieszkana od czasów prehistorycznych, wykuta w skale stolica Nabatejczyków, stała się w czasach hellenistycznych

i rzymskich ważnym ośrodkiem karawanowym dla kadzideł Arabii, jedwabi Chin i przypraw indyjskich. Znajduje się w szerokim zakresie skomplikowanej architektury grobowej i świątynnej. Petra została uznana za jeden z siedmiu cudów świata i wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, przez swoją wyjątkowość i różnorodne znaleziska archeologiczne, a także zabytki, które od czasów prehistorycznych po średniowiecze stanowią znakomite świadectwo utraconych cywilizacji. Cała Petra ma powierzchnię 264 kilometrów kwadratowych z wysokością ponad 800 metrów. Według starych zapisków historycznych miasto istnieje od około 5 wieku p.n.e. Każdego roku Petre odwiedza ponad pół miliona turystów.

Petra stała się symbolem Jordanii – częściowo dlatego, że jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w kraju.

Co warto zobaczyć będąc w Petrze?

  1. Amfiteatr, który jest najważniejszym stanowiskiem archeologicznym w Petrze. Charakteryzuje się hellenistycznym designem. Jego pochodzenie szacuje się, na I wiek naszej ery.
  2. Zespół Grobowców Królewskich, w których skład wchodzą: Grób Urny, Grób Jedwabny, Grób Pałacowy i grób Koryncki.
  3. Skarbiec Faraona, znany również jako Al-Khazneh, jest kamiennym pomnikiem wykonanym z piaskowca, która wraz z ruchem słońca przybiera różne odcienie. Pierwotnie został zbudowany w I wieku naszej ery jako krypta i mauzoleum.

Petra w Jordanii – ciekawostki

Uważa się, że Petra została założona w V w. p.n.e, co czyni ją jednym z najstarszych miast na świecie. Była stolica Nabatejczyków, którzy byli starożytnymi ludami z południowej Arabii, którzy przybyli do Jordanii około VI wieku p.n.e. Byli zasadniczo twórcami jednej z najbardziej niezwykłych prehistorycznych cywilizacji.

W Petrze nakręcono jedną z części Indiana Jones. Mówi się, że właśnie przez to miasto w skale się sławne i chętnie odwiedzane.

Ze względu na kolor skały w której wykute jest miasto Petra – nazywa się ją również „Rose city”, czyli „miasto róży”.

Petra Jordania – kiedy jechać?

Najlepszy czas na wizytę w Petrze jest w miesiącach wiosennych i jesiennych, ponieważ temperatury nie są tak wysokie, a tłumy są mniejsze. Kasy biletowe są otwarte codziennie od 6 rano, jednak zamknięcie wypada po zachodzie słońca. W lecie jest to około godziny 18, natomiast w zimie o 16. Jeśli chcemy nacieszyć się spokojnym zwiedzaniem, do skalnego miasta najlepiej wybrać się bardzo wczesnym porankiem, czyli zaraz po otwarciu lub późnym popołudniem.

Petra – ile trwa zwiedzanie?

Petra rozciąga się ma 264 kilometry kwadratowe powierzchni i posiada 60 kilometrów uliczek i dróżek, które są ważnym elementem zwiedzania. Kolejne atrakcje są rozstawione od siebie w sporych odległościach, dlatego wyjeżdżając na wycieczkę do miasta w skale należy przygotować się na około 6-godzinną wędrówkę. Na obejście obiektu warto przeznaczyć sobie jeden cały dzień, ponieważ wieczorami również organizowane są wejścia do miasta. a poza zabytkami można odpocząć w kawiarni, czy lokalnej knajpie.

Podobne wpisy