Bangkok – zwiedzamy stolice Tajlandii

Share:
bangkok ceny

Bangkok, czyli stolica Tajlandii jest jednym z najpopularniejszych miast odwiedzanych przez turystów. Rocznie odwiedza go około 35 milionów zwiedzających. W 2018 roku Bangkok zajął pierwsze miejsce pośród najczęściej odwiedzanych miast na całym świecie.

Co należy wiedzieć o Bangkoku?

Bangkok to nowoczesna metropolia, która jest idealnym miastem dla odkrywców i posiada szereg atrakcji dopasowanych do każdego rodzaju podróżników – od zabytków kultury i magicznych świątyń, po tętniące życiem rynki, uliczki i kanały.

Stolica Tajlandii skrywa wiele ciekawostek i tajemnic. Zaczynając od samej nazwy miasta. Bangkok widnieje w Księdze Rekordów Guinnessa, posiadając najdłuższą nazwę miejscowości na świecie. Nazwa „Bangkok” funkcjonuje jedynie w międzynarodowym użyciu. Oficjalnie w tajskim alfabecie składa się ze 139 znaków bez spacji. Natomiast w transkrypcji na język łaciński zawiera 169 liter i wygląda następująco:

„Krung Thep Maha Nakhon Amon Rattanakosin Mahinthrayutthaya Maha Dilokphop Noppharat Ratchathani Burirom Udom Ratchaniwet Maha Sathan Amon Piman Awathan Sathit Sakkhathattiya Witsanukam Prasit”*

Stolica Tajlandii nazywana jest „miastem aniołów” i całą jego nazwę można dosłownie przetłumaczyć:

„Miasto aniołów, wielkie miasto, miejsce pobytu świętego klejnotu Indry (Szmaragdowy Budda), miasto boga nie do zdobycia, wielka stolica świata, ozdobiona dziewięcioma drogimi kamieniami, bogata w potężne pałace królewskie, równe niebiańskiej siedzibie odrodzonego boga, miasto podarowane przez Indrę i zbudowane przez Wisznu”.

[źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bangkok ]

Tak jak w każdym dużym mieście w Bangkoku powszechne są kradzieże i oszustwa. Przed wyjazdem opłaca się dowiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.

 • Wsiadając do taksówki zwróć uwagę, czy taksówkarz włączył licznik, jeżeli zauważysz, że nie nie wsiadaj. W Tajlandii bardzo powszechne są porwania, szczególnie kobiet o europejskiej urodzie. Jeśli chcesz mieć pewność, że jesteś bezpiecznych korzystaj z GrabTaxi, czyli odpowiednika naszego Ubera.
 • Raczej omijaj transporty słynnym „tuktukiem”, albo targuj się o cenę. Kierowcy lubią podwyższyć nieświadomemu turyście cenę – nawet 4 razy.
 • W restauracjach poproś o płatność z góry, ponieważ może zdarzyć się sytuacja, że kelner przyniesie Ci kilka dań za dużo, za które będziesz musiał zapłacić. Wiele turystów myśli, że to miły gest w ich stronę, jednak nie są świadomi, że to zwykłe oszustwo.

Tajlandia – język

Duże miasta, takie jak Chiang Mai i właśnie Bangkok mają wielu mieszkańców mówiących po angielsku, więc turyści z reguły nie mają problemu z dogadaniem się, czy dopytaniem np. o drogę. Jednak warto nauczyć się podstawowego słownictwa, dzięki któremu będzie można zabłysnąć wśród nowych tajskich znajomych lub np. w sklepie. Tajski jest językiem urzędowym i narodowym Tajlandii, jednak napływ turystów i zagranicznych gości spowodował, że duża część miejscowej ludności używa mieszanki różnych języków naraz. Na ulicach Bangkoku można usłyszeć język chiński, laotański, birmański, japoński, malajski, hindi, pendżabski, tamilski oraz kilka ich odmian
i dialektów.

bangkok co warto zobaczyć

Podstawowe tajskie zwroty, które warto znać:

 1. „Sa wat dee” – cześć
 2. „Kor tot” – przeraszam
 3. „Chai” – tak
 4. „Mai chai” – nie
 5. „Kawp koon” – dziękuję
 6. „A nee tao rai” – ile to kosztuje?
 7. „Hiu” – (jestem) głodny
 8. „Yut” – stop/ zatrzymaj się
 9. „Bai” – jedź
 10. „A nee tao rai” – nie rozumiem

Co warto zobaczyć w Bangkoku?

Bangkok na początku swojej historii był malutkim centrum handlowym, ze społecznością portową mieszkającą na zachodnim brzegu rzeki Chao Phraya. Było to około 200 lat temu. Dziś miasto jest tętniącą życiem kosmopolityczną metropolią, gdzie czekają na turystów i ciekawskich niezliczone przygody. Stolica mimo swej dzisiejszej nowoczesności, nadal tryska majestatem i chwałą jej wspaniałej przeszłości. Miasto ma do zaoferowania olśniewające świątynie z licznymi tradycjami, słynny pływający targ, czy kolorowy Chinatown. Każde z tych miejsc ma swoją własną – intrygująca historię do powiedzenia.

Wielki Pałac Królewski

Jest to najważniejszy punkt, do którego każdy, kto odwiedza Bangkok powinien wstąpić. Został zbudowany w 1782 roku i był zamieszkiwany przez Króla Tajlandii. Pałac zachwyca swoją piękną architekturą i detalami, które są dumą i ukłonem w stronę kreatywności oraz kunsztu Tajów. Kompleks jest duchowym sercem Królestwa Tajlandii.

Świątynia Świtu Wat Arun

Świątynia Wat Arun lokalnie znana jest, jako Wat Chaeng. Położona jest na zachodnim brzegu rzeki Chao Phraya. Według ocen turystów jest najbardziej oszałamiającą świątynią w Bangkoku, nie tylko ze względu na położenie, ale także dlatego, że jej projekt różni się od innych. Świątynia składa się z kolorowych iglic, które majestatycznie odbijają się w tafli wody tworząc niesamowity efekt i świetny plan do zdjęć.

tajlandia język

Pływający Targ

Na pływającym markecie można spotkać łodzie wypełnione po brzegi owocami i świeżymi tropikalnymi warzywami. Niektórzy sprzedawcy podają świeżą wodę prosto z kokosa, albo lokalne, orientalne potrawy, które są gotowane na małej kuchni, znajdującej się w łodzi.

Chinatown

To popularna atrakcja turystyczna i raj dla miłośników orientalnego jedzenia. Chwilę po zachodzie słońca można odkryć tętniącą życiem uliczną kuchnię.

Bangkok – ceny

Tajlandia słynie z niskich cen – szczególnie jedzenia, jednak należy pamiętać, że Bangkok jest stolicą i ceny mogą być podwyższone ze względu na dużą ilość turystów.

Podobne wpisy