Sri Lanka na wakacje

Share:
sri lanka wakacje

Cudowna wyspa Cejlon

Sri Lanka to niewielkie państwo leżące w Azji Południowej, na wyspie Cejlon – od jakiegoś czasu znane pod tą samą nazwą. Ta druga co do wielkości wyspa znajdująca się na Oceanie Indyjskim od lat przyciąga podróżników z różnych stron świata. Piaszczyste plaże są idealnym miejscem wypoczynku a krystalicznie czysta woda zachęca do kąpieli. Dla lubiących egzotykę, nie zabraknie wrażeń. Sri Lanka słynie przede wszystkim z możliwości stanięcia oko w oko z ogromnym i niesamowitym zwierzęciem – słoniem, który odgrywa znaczącą rolę w życiu mieszkańców wyspy. Cejlon to idealne miejsce na dłuższą podróż. To niewielkie państwo zapewnia ogromną ilość pozytywnych emocji i doznań.

Sri Lanka – atrakcje

Dużą część wyspy stanowią piękne plaże, których jest tak wiele, że ciężko wybrać jedną z nich. Aby uniknąć tłumów i jednocześnie zasmakować egzotyki, odwiedzić można boską Dalawelle; to właśnie na tej plaży mieszkają ogromne żółwie zielone, których długość ciała sięga nawet 140 cm, a ich waga to około 500 kg. Pływanie z żółwiami to jedna z wielu atrakcji Sri Lanki. Ich bliskość na pewno będzie niesamowitym przeżyciem, a fakt, że zwierzęta te są nad wyraz spokojne, sprawia, że bez problemu zobaczyć je można z niewielkiej odległości. Wyspa to jednak coś więcej niż tylko plaże. Ogromną atrakcją jest safari w Parku Narodowym Yala, na którym spotkać można między innymi lamparty czy słonie. Na takie safari najlepiej przeznaczyć cały dzień, aby nie przegapić spotkania z najciekawszymi gatunkami zwierząt – a jest ich tam ogromna ilość. Ciekawym doświadczeniem podczas pobytu na Sri Lance są odwiedziny w kopalni szafirów w Ratnapurze; to właśnie z tych drogocennych kamieni słynie wyspa. Miłośnicy ruin czy zabytków, również znajdą coś dla siebie – nie ma ich na wyspie wiele, jednak każdy z istniejących zachwyca swoją wyjątkową historią i aktualnym stanem. Podczas pobytu na wyspie, warto nie zapominać o odwiedzeniu plantacji herbaty – można powiedzieć, że to właśnie one są symbolem państwa i tym, z czym od razu się kojarzy.

Sri Lanka – kiedy jechać? Pogoda

Kraj ten leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego. Na Sri Lance występują dwa monsuny – zimowy oraz letni. Jako że zimowy monsun wieje od wschodu, to w miesiącach od listopada do kwietnia najlepszy będzie wypoczynek na południowym wybrzeżu, natomiast w okresie letnim; od maja do października, lepszym wyborem będzie spędzenie czasu na wschodzie wyspy. Warto jednak pamiętać, że okres pomiędzy monsunami także jest dosyć deszczowy. Szacuje się, że najsuchszym miesiącem na Sri Lance jest styczeń, a najbardziej deszczowym listopad. Temperatura w kraju jest raczej stała i waha się w granicach 25-35 stopni Celsjusza, z tym że region górski jest nieco zimniejszy. Okres, w którym najlepiej odwiedzić Sri Lankę, warto dopasować do danego regionu.

sri lanka kiedy jechać

Czy potrzebna jest wiza?

Polaków podróżujących po Cejlonie obowiązuje wiza, którą nabyć można na lotnisku, lub elektronicznie. W obu przypadkach wymagane jest posiadanie biletu powrotnego oraz paszportu ważnego co najmniej sześć miesięcy od daty planowanego wylotu.

Ciekawostka – jak się nazywa mieszkaniec Sri Lanki?

Na wyspie mieszka około 20 mln ludzi. Nazywają się Lankijczykami i są wyjątkowo towarzyscy. Podczas pobytu na wyspie, warto nawiązać z nimi kontakt; w końcu to oni najlepiej znają swój kraj i przedstawią nam go w najlepszy sposób.

Podobne wpisy